Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

whats your average grocery bill? How often do yo go?

Answer Question
 
karliesmom0506

Asked by karliesmom0506 at 11:49 AM on Jan. 5, 2009 in Food & Drink

Level 1 (0 Credits)
Answers (18)
  • About $175 a week. I usually spend around $140 on the main stuff & the rest mid week etc when I forget things I might need or run out of things.
    gemgem

    Answer by gemgem at 11:50 AM on Jan. 5, 2009

  • We go once a week for main things and spend anywhere from $100-150 average, Id say.
    BonesDragonDew

    Answer by BonesDragonDew at 11:52 AM on Jan. 5, 2009

  • I go every two weeks and spend around $300.00.......Actually - I spent $320.00 yesterday...I went over budget : (
    happy2bme7

    Answer by happy2bme7 at 11:53 AM on Jan. 5, 2009

  • Around once a week, and it's usually around $100. My goodness- how am I going to get down to $200 a month?
    sfwilson

    Answer by sfwilson at 11:53 AM on Jan. 5, 2009

  • we go about once a week for main items and spend around 100 to 140.
    Mommy2B04

    Answer by Mommy2B04 at 11:55 AM on Jan. 5, 2009

  • Once a week. If I buy JUST groceries (I shop wal-mart, so I tend to pick up other things not actually considered "groceries), it runs about $200/wk. We are a family of 6 with lots of pets.
    Laura1229

    Answer by Laura1229 at 12:02 PM on Jan. 5, 2009

  • I shop every Friday, and I spend usually between $60-$100 each week. Sometimes I spend more than $100, but very rarely, and usually only if I am making something brand new that I've never made and therefore have to buy a lot of things for.
    tropicalmama

    Answer by tropicalmama at 12:02 PM on Jan. 5, 2009

  • We are a family of 3. I spend about $250 each week and I only go once a week.
    DDry

    Answer by DDry at 12:03 PM on Jan. 5, 2009

  • We buy groceries once every 2 weeks on his payday. We spend around $200. It's only the two of us. I know that sounds like a lot. We buy expensive meat. The cheap stuff is tough my DH says.

    louise2

    Answer by louise2 at 12:07 PM on Jan. 5, 2009

  • About $100-$150 a week. But formula is around $30. Sometimes a little over because shopping at Super Walmart you tend to buy everything you really don't need!!
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 12:12 PM on Jan. 5, 2009

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN