Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

making $25 last


I only have $25 to spend for grocery this week. What should I buy to feed myself and my 9 year old daughter? What are the foods that I can make last all week? I have little stuff like milk, butter, and eggs.

 
Anonymous

Asked by Anonymous at 3:24 PM on Jan. 19, 2009 in Money & Work

This question is closed.
Answers (8)
  • Think about what you can make before you buy. I shop at Aldi's

    suppers:

    Pasta and sauce twice $2
    grilled cheese and tomato soup two twice $5
    scrambled eggs, hashbrowns twice $3.50
    baked potatos with cheese twice $3.50
    macaroni and cheese twice $3
    soup and bisquits twice $2
    pancakes and sausage links twice $2
    quart of milk $2
    frozen broccolli $1

    This assumes you can make pancakes and bisquits with what you have.


    Do you also have to buy lunch and breakfast?
    I would do toast and jelly with tea for breakfast.
    Cheese, peanut butter and tuna with crackers for lunch.
    Canned fruit if you can afford it.
    happi-ladi

    Answer by happi-ladi at 3:49 PM on Jan. 19, 2009

  • Crock pot foods, soups (that you make , not canned), lasagna, anything that you make more than one serving at a time.
    customcat2000

    Answer by customcat2000 at 3:27 PM on Jan. 19, 2009

  • Rice. $2.oo
    A family pack of chicken. $7.oo
    A bag of Potatoes. $5.oo


    mashed potatoes and baked chicken
    Chicken stir fry
    Fried chicken and home made french fries
    Grilled Chicken and baked potatoes.

    There is 4 meals right there for approx. $14.oo

    Sorry i can't think right now of more.

    CarolynBarnett

    Answer by CarolynBarnett at 3:28 PM on Jan. 19, 2009

  • http://www.goodhousekeeping.com/food/entertaining/slow-cooker-dinners-1006


    good recipes here

    customcat2000

    Answer by customcat2000 at 3:31 PM on Jan. 19, 2009

  • I make this for me and my 3 girls. We usually have enough left over for another night.

    1lb hamburger
    1 can corn (drained)
    1 can diced tomatos (undrained)
    1 sm onion
    2 boxes mac n cheese

    cook noodles. fry meat with diced onion. add maters (w. juice) and corn to meat. simmer. mix mac n cheese like usual. dump in meat mixture and stir
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 3:40 PM on Jan. 19, 2009

  • Do you have a "day old" bread store? Also check with local butcher or meat market to see if they have some cheap cuts of meat for those crock pot recipes!
    customcat2000

    Answer by customcat2000 at 4:02 PM on Jan. 19, 2009

  • try making something that you can eat for a couple of days. Homemade pot of soup. Hamburger helper is also cheap, A lot of time my grocery store rund special like 5 boxes for 5 dollars. Then just buy hamburger. Get a big package and divide it up . It is cheaper that way. Get packages of ramen noodles. Not the healthiest thing but they are cheap. Soemtimes like 10cents per package. Good Luck.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 4:50 PM on Jan. 19, 2009

  • Buy a case of Ramen noodles. You can get them for $5 or less and there's like 24 packs in there. jar of peanut butter, loaf of bread should be around $5
    big pack of chicken legs or thighs should be about $5
    Oatmeal (you can get it for like $2)
    Rice $2
    package of frozen vegetable combo-$2

    That's like 12 meals of Ramen noodles, toast and peanut butter, peanut butter sandwiches, a few meals of chicken and rice with vegetables, you can make chicken and dumplings if you have flour and baking powder. Oatmeal is good for breakfast, lunch or dinner and it's healthy. Good luck, I've been there before!
    AprilDJC

    Answer by AprilDJC at 4:55 PM on Jan. 19, 2009

close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN