Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How mmuch do ou p week on gocries??

And what are somethings you buy??

 
Anonymous

Asked by Anonymous at 3:08 PM on Mar. 5, 2009 in Just for Fun

This question is closed.
Answers (8)
  • We are about 100 a week too. We buy chicken, pasta, lots of veggies (eggplant, zucchini, onions). This has been a little tricky for me. One thing I have learned is to watch for things on sale. Not necessarily plan a meal and buy around that. For instance, the brand of whole wheat pasta I buy goes on sale about once a month for 4 for $5 a box. I buy several boxes at a time. I prefer organic meats, milk, cheese, and produce as well. Buying on sale really helps since organic can be more expensive. Also, if I find something on sale, I buy it and than find a recipe for it. Parents.com has a recipe finder that allows you to put an item in and it will bring up all the recipes with it. I did this last week for eggplant and asparagus.

    Good luck!
    jcsscfam5

    Answer by jcsscfam5 at 3:17 PM on Mar. 5, 2009

  • It's about 100 a wk. I buy a pound of ground beef 2 meals. Pork chops, chkn, salad, bread, sandwhich meat, of course milk, vegggies, fruit and salads.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 3:11 PM on Mar. 5, 2009

  • Just seen my spelling lol sorry aout that my computer is being stupid and going slow lol
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 3:12 PM on Mar. 5, 2009

  • About $10 a week, not by choice..the rest is food stamps $184/mo for me and my two girls.
    lilmizmoore1127

    Answer by lilmizmoore1127 at 3:13 PM on Mar. 5, 2009

  • I spend about $150 a week. My husband is a triathlete so he eats a ton! I buy lots of fresh fruits, veggies, ground beef, chicken breasts, pasta, bread, deli meat, cheese, milk, etc, etc.
    kboney29

    Answer by kboney29 at 3:14 PM on Mar. 5, 2009

  • 80-100 dollars every 2 weeks.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 3:16 PM on Mar. 5, 2009

  • we spend about $400 a month.. the first week of the month and the 3rd week of the month we'll spend 150 and 50 the other 2 weeks. We buy paper towels,napkins,toilet paper,shampoo/conditioner,soap,meat,milk,eggs, and cheese the 1st and 3rd week. 2nd and 4th week we buy veggies, fruits, and snacks.
    staceybelly9

    Answer by staceybelly9 at 3:27 PM on Mar. 5, 2009

  • $60 for me, my hubby and 2 year old.
    lstrickland

    Answer by lstrickland at 8:37 PM on Mar. 5, 2009