Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much do you spnd on groceries and where do you shop?

Answer Question
 
momluja

Asked by momluja at 10:40 AM on Mar. 24, 2009 in Shopping

Level 7 (159 Credits)
Answers (17)
  • about $100 a week, more if i shop at Walmart!
    deneejude

    Answer by deneejude at 10:51 AM on Mar. 24, 2009

  • too much, seriously. I spend $80 to $100 a week for the 3 of us. But I also with that buy things like a cute shirt I found on clearance, a cheap toy to stick in my daughter's Easter basket, diapers, panties, birthday cards, etc. I usually spend about $10 a week on these extra type things. OH, and I shop at Wal-Mart.
    momoflilangel

    Answer by momoflilangel at 10:53 AM on Mar. 24, 2009

  • about $80 a week at walmart.
    emmalouwho

    Answer by emmalouwho at 10:59 AM on Mar. 24, 2009

  • About $50-75 a week (total between $200 and $250 a month) for 5 of us. I never shop at Walmart. Ingle's is my store!
    momof3inTN

    Answer by momof3inTN at 11:04 AM on Mar. 24, 2009

  • I spend 60 a week and shop at the Super Target near my home. We eat lean meats, organic produce and whole grains. I cook from scratch so we save tons of money. No chips, candy or processed foods are on my shopping list.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 11:37 AM on Mar. 24, 2009

  • $150 every 3 weeks and I shop at Price Rite I do also spend about $100 at BJ's every 1 to 2 months.
    rocamom

    Answer by rocamom at 11:38 AM on Mar. 24, 2009

  • I usually spend about $30 a month at Aldi's and maybe $30 a week at Acme - that's to feed a family of 3
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 11:46 AM on Mar. 24, 2009

  • About $250 a month...between Aldi & Walmart. I also go to Sams Club once every 1.5-2 months and spend under $100
    RugersMommy06

    Answer by RugersMommy06 at 1:05 PM on Mar. 24, 2009

  • we use a home food service for our meats and frozen stuff.. so we only spend about $100/MONTH at the grocery store. It's awesome! We only buy fruits and veggies, juice and snackfoods!
    kristal2146

    Answer by kristal2146 at 2:02 PM on Mar. 24, 2009

  • $200 a month for 7 people. Not joking that is for everything to make for supper and some lunch and dessert. If it si summer and the kids are home all day it goes to $250-$300 for all. I go t Giants, Walmart, and Sam's Club.
    Ibelongtojesus

    Answer by Ibelongtojesus at 2:24 PM on Mar. 24, 2009

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN