Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much do you spend on Groceries?

Do you go weekly, biweekly, monthly? How many are in your family?

 
okmommy08

Asked by okmommy08 at 9:13 AM on Mar. 25, 2009 in General Parenting

Level 19 (7,080 Credits)
This question is closed.
Answers (9)
  • I have 7 in my family and for the past 16 months I have spent between $175 and $250 each month on groceries. I do a major shopping trip maybe once every 4 to 6 weeks and then buy milk once a month (freeze it) and fresh veggies/fruits every 2 weeks.
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 9:54 AM on Mar. 25, 2009

  • For a family of three we spend around 100 bucks aweek. We can do it cheaper but we buy alot of fresh vege/fruit and organic. Once a month it more as we get non food items laundry soap, cat litter stuff like that........then its 200-250 for that week.
    mistynights234

    Answer by mistynights234 at 9:15 AM on Mar. 25, 2009

  • LOL I just posted under Grocery Shopping...Yesterday, i went grocery shopping and spent $207! The lady in front of me had a 4 bottles of good (Herbal Essence)shampoo, 4 of conditioner, cereal, cheese, milk, yogurt...not sure what else. But, after giving the cashier all these cut out coupons she had her total only came to $18! How the hell did she do that? I want to become a shopper like that to save some money on groceries. Got any tips for doing that?

    We shop bi weekly and spend around $200. But, when we need something from the store like milk or bread, w spend an aditional $50-$75. So we spend over $600 on groceries, including diapers, papergoods, soap, etc...This is a family of five.
    mamaada

    Answer by mamaada at 9:24 AM on Mar. 25, 2009

  • I try to budget for $400 a month for a family of four. I will go to the store sometimes twice a week and spend 30 to 40 each time. That 400 also has to include gas for the month. We usually go over our budget on the weekends but I'm trying to stick to the 400 mark.=)
    lalli_lalli

    Answer by lalli_lalli at 9:45 AM on Mar. 25, 2009

  • Wow michiganmom thats excellent! Im in Michigan too :)
    mistynights234

    Answer by mistynights234 at 10:09 AM on Mar. 25, 2009

  • I spend about $700 a month for a family of 5 and we shop every 2 weeks. The bulk of what I buy is fresh produce and organic stuff and finding coupons for those things is impossible. I hit sales for everything else and get name brand items for the same price or a price less than the generic.
    tracylynnr67

    Answer by tracylynnr67 at 10:32 AM on Mar. 25, 2009

  • We usually spend over 400 for two weeks worth for five people
    Rachel24517

    Answer by Rachel24517 at 10:39 AM on Mar. 25, 2009

  • for a house of 3 adults (we live with my mom) and 2 children, we spend alot. I kept it around $100 dollars last week, but that was using what we already had. now that THAT stuff is gone, this weeks bill is proably gonna be like $200!
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 10:42 AM on Mar. 25, 2009

  • we spen about $150/wk for a family of 5 (this includes diapers, shampoo etc) I wish I could do it cheaper, but I can't seem to figure it out....lol
    jeana

    Answer by jeana at 10:47 AM on Mar. 25, 2009

close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN