Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

If you had 20 dollars to buy as many groceries as possible what would you buy?

At Kroger. 2 adults and 1 eleven month old who eats anything. The only thing I have to have is milk and sugar.

Answer Question
 
Anonymous

Asked by Anonymous at 7:16 PM on Mar. 27, 2009 in Just for Fun

Answers (13)
  • top ramen :p
    aliciatron

    Answer by aliciatron at 7:17 PM on Mar. 27, 2009

  • ramen i agree
    if you have a 99 cent store or dollar tree you can buy food there too .
    Mrs.Owen86

    Answer by Mrs.Owen86 at 7:19 PM on Mar. 27, 2009

  • bread, eggs, pb, jelly, a few cheap frozen dinners, canned soup. im just tryin to think of stuff i buy when we have no money we have lived off 30 dollars for a week im pregnant and we had to wait until we got his paycheck friday because we dont have any credit cards
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 7:19 PM on Mar. 27, 2009

  • Ramen, hot dogs, bread, jelly, peanut butter, here we get these $1 pizza's that go in the oven, enough for 1 person to eat or 2 kids, koolaid, and fruit, a bag of cereal and that would probably be it.
    AK_aries

    Answer by AK_aries at 7:20 PM on Mar. 27, 2009

  • Top ramen, hot dogs, bread & peanut butter/jelly or cheap lunch meat. thing of cheap cereal.. Hmm I dunno $20 dosent get you much anymore =(
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 7:24 PM on Mar. 27, 2009

  • Do you have anything in the house? You could look at what you have and what more you would need to make a meal. I would get spaghetti sauce and noodles, that's $2 for a meal. Ramen is good. Bread, cheap lunch meat, with eggs you can make egg sandwiches or breakfast.
    toriandgrace

    Answer by toriandgrace at 7:26 PM on Mar. 27, 2009

  • Farmhouse pastas ($1 each), frozen veggies (.89 each), ramen, eggs, cheese, tortillas.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 7:33 PM on Mar. 27, 2009

  • I have been there many times. To add to what others said. Consider a bag of potatoes because you can do so much with them and they fill you up (bake, mash, fry, tators, scalloped, grill, ect). Whatever pasta is on sale..doesn't matter what kind plus plain cheap sauce. You can doctor it up with spices you already have. If ground hamburger meat is on sale you can add that but its not a necessity. Store brand cereal. Bread, milk, eggs. Next time also keep dry milk on hand. Comes in handly when you don't want to use your drinkable milk for cooking/banking. Canned veggies. Tuna. All of this can carry you thru for a good time.
    Write it down and take the time to add up the prices as you go along so you dont end up at the check out line fretting! You can do it mama!
    MamaChamp

    Answer by MamaChamp at 7:34 PM on Mar. 27, 2009

  • I had 10 dollars and brought my kids breakfast and dinner with it. The key is "99 cents" store. If not, you can even get some cereal for 2 dollars, milk for 2 dollars, noodles, 1 dollar, meat for 4 dollars and spaghetti sauce for 2 dollars. There you have cereal for breakfast and spaghetti for dinner. For lunch you can grab some noodles. You should even have leftovers!
    my_jasnkiki

    Answer by my_jasnkiki at 7:35 PM on Mar. 27, 2009

  • Milk, ground beef, some veggies, stuff to make homemade soup and bread.
    jeanclaudia

    Answer by jeanclaudia at 7:51 PM on Mar. 27, 2009

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN