Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

what does the average family of 5 spend on groceries for a week? Nothing fancy, just cheap, easy meals.

 
admant2867

Asked by admant2867 at 11:27 AM on Jun. 20, 2008 in Shopping

Level 1 (0 Credits)
This question is closed.
Answers (13)
  • We have a family of 7 & we spend about 175 every 2 weeks, with the exception to buying milk every 4 days or so. We cook simple meals & make them large to last for the week or longer. Try Chilli, Beef Stew, & etc. over Rice, w/ cornbread or italian bread. Place extra stews, soups, or chilli into freezer bags or small portions & freeze them to keep fresh & to cook the next day or next week! Great meals durig the winter. You can do the same with Spaghetti, & various pasta meals. Most meals you can put into smaller single portions to cook or warm up later. Sandwhiches are great too, like subs with baked chips, salads w/ lunch meat cut up in it to fill you since protein is a filler. Be creative & remember rice & bread fills you up! As for meat I know in some places I had client who would have a whole cow cut up to last them through the year, it would cost about 600-700 but divide that by 12 & compare what you spend monthly anyway for beef, chickken, fish & etc.
    layasmommie777

    Answer by layasmommie777 at 12:10 PM on Jun. 22, 2008

  • we are a family of five and some weeks are more than others, but I would say around $100 on a more heavy week for food.... other weeks between 80 and 90 dollars
    BreakingFree

    Answer by BreakingFree at 11:29 AM on Jun. 20, 2008

  • We are a family of 6 but my oldest is usualy away at college. That leaves me, the hubby, 2 teens and a 10 yr old at home. We usualy run about $120 a week
    LadySaphira

    Answer by LadySaphira at 11:43 AM on Jun. 20, 2008

  • Wow, you two are good! As a family of 4 we spend nearly $150 a week and that's with little meat.
    New2WAHJ

    Answer by New2WAHJ at 11:58 AM on Jun. 20, 2008

  • We spend about $150-200 a week. I try to make sure I can pack a lunch for hubby everyday and cook at least 4 meals
    lynn63042

    Answer by lynn63042 at 11:58 AM on Jun. 20, 2008

  • We spend about $600/month. That is with NO meat,. a lot of produce and then some staples to stock up in case of an emergency (bottled water, dried foods like rice, cereals). So, if we were to eat it all, I would say about $100-$120/week.
    smileysmama

    Answer by smileysmama at 1:58 PM on Jun. 20, 2008

  • We are a family of 5. We normally spend around $250 per week.
    AKEllen

    Answer by AKEllen at 12:12 AM on Jun. 21, 2008

  • Man, I feel bad, its just me and my daughter and I spend almost $200 a week and dont feel like I get much for that! I cook maybe 2 times a week. I have to say though that we are still in pullups and dd drinks lots of juice and milk.
    pinkcalla721

    Answer by pinkcalla721 at 9:31 AM on Jun. 21, 2008

  • We are a family of 4, on average we spend about $150 a week groceries.
    redtang912

    Answer by redtang912 at 1:59 PM on Jun. 22, 2008

  • We are a family of 6, using coupons I spend around $70-$80/week, but get a whole lot more. I make my menu depending on what is on sale. We get our bread from the bakery thrift store.
    kellilvn

    Answer by kellilvn at 11:02 PM on Jun. 22, 2008

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN