Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

is $1.99 too much to pay for a pound of golden apples?

 
Anonymous

Asked by Anonymous at 1:59 PM on Apr. 13, 2009 in Money & Work

This question is closed.
Answers (4)
  • Not really. I buy apples by the pound for about $1.69.
    mamaada

    Answer by mamaada at 2:01 PM on Apr. 13, 2009

  • Here in NY that's the price 1.99 lb
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 2:01 PM on Apr. 13, 2009

  • Oh, heck no! Some of the apples here range from 3 for $1.00 to $2.30 per lb. I think $1.99 is a pretty good deal.
    MommyDumDum

    Answer by MommyDumDum at 2:03 PM on Apr. 13, 2009

  • Depends on where you live. In TN I buy apples for $1.59 all day long. I really like the sweet Honey Crisp apple. :)
    lifeasinoit

    Answer by lifeasinoit at 4:07 PM on Apr. 13, 2009