Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Is having a pet (puppy) expensive?

i have a friend who's trying to give away some lab mix and i would like to get one, but my husband is complaing that we don't have the room and food and accessories can be expensive. we live in an apt and it's a bit small for the growing family we have but i don't see where a puppy would take up more room. what you think?

Answer Question
 
MommaSyrup07

Asked by MommaSyrup07 at 3:15 PM on Apr. 19, 2009 in Pets

Level 14 (1,707 Credits)
Answers (11)
  • We live in an apartment and have 2 dogs. A lab mix would probably be alot more work. More food, bigger poops, needs to be exercised ALOT during the day. Puppies chew, and pee, and poop and eat. If your prepared for things that may be destroyed and putting the time in to train the pup so he's not ruining your house go for it!
    Mrs.Snowball

    Answer by Mrs.Snowball at 3:22 PM on Apr. 19, 2009

  • If its a lab mix I would advise against it. They get to be very large, they eat ALOT and need needs lots of room to run and play. We had a lab/setter mix and got rid of him because he kept jumping our fence and was too active. Even if I walked him twice a day, he would still jump the fence. We have a lab/retriever now, and had alot of the same problems with him jumping the fence. He's been known to get riled up and break glasses with his tail. He eat alot, we go through a 20 pound bad in about 2 and half weeks.

    They start out small but get huge.
    Crystal1124

    Answer by Crystal1124 at 3:26 PM on Apr. 19, 2009

  • All of the things the PP said are absolutely true. Add to that the cost of registering the dog, vaccinations, medical care. If you can't afford vet bills you can't afford the dog. Many animals have poor care because they come last on the list. A lab mix will be a medium to large dog. It will require intense attention and exercise to develope normally. Pets are a wonderful thing, but the time and place have to be right.
    BTW..on accessories...the last collar and lease we replaced cost us $36 combined. An She isn't yet full grown.
    GrnEyedGrandma

    Answer by GrnEyedGrandma at 3:32 PM on Apr. 19, 2009

  • grr..that should say collar and LEASH, sorry.
    GrnEyedGrandma

    Answer by GrnEyedGrandma at 3:32 PM on Apr. 19, 2009

  • A lab gets pretty big and has a hefty appetite, so food would be expensive if you get the good kind. A small apartment is no place for a dog of any size, really. It will turn into a huge hassle for a pet that requires all the exercise they do. Food can get expensive, too, along with regular vet checkups and such.
    kbates1208

    Answer by kbates1208 at 3:40 PM on Apr. 19, 2009

  • Yes and unexpected problems are the most expensive. Our dog back in Feb, had demodex mange mites and her vet visit plus meds were almost $200 that we had to pull out of our ass.

    So..be sure to have money saved up or pet insurance!
    babycakes254

    Answer by babycakes254 at 5:02 PM on Apr. 19, 2009

  • I have a pit/lab mix. she chewed alot when she was little. and all her shots and getting fixed costs alot. you can buy most of the shots and do it yourself. but those are still about 20bucks a piece. If you volunteer a certain amount of hours at your local shelter they'll usually spay/neuter for free or very cheap. she eats a 40 pound bag of dog food a month, about 23 dollars. we flea and tick her, the house, and our yard once a month. that costs 40dollars a month. then chew toys and treats cost us about 25 a month. so, its not too bad, but definitely something to consider. then if they get hit by a car or break they're leg...thats gonna be a costly vet bill. good luck
    LoniRae89

    Answer by LoniRae89 at 5:19 PM on Apr. 19, 2009

  • Yep. Any dog, big or small, has the potential to be expensive.
    Decent quality dog food isn't cheap, neither is monthly heartworm preventative, flea preventative, toys, treats, etc. Not to even mention unexpected vet expenses that may occur.
    aurorabunny

    Answer by aurorabunny at 5:43 PM on Apr. 19, 2009

  • WELL IT CAN BE I HAVE TWO THEY NEED THERE SHOTS A FEW TIMES A YEAR AS FAR AS FOOD IF YOU BUY IT  IN BIG BULK BAGS IT'S CHEAPER GET THEM TOYS AND COLLARS AND LEASHES FROM THE DOLLAR STORE THAT IS WHERE I BUY THEM THE ONLY THING THAT COST ALOT IS VET BILLS MY DOG FRACTURED HIS TOE  IT COST $400.00 LATER ! IF YOU DON'T KNOW YOU CAN AFFORD IT THEN DON'T DO IT !!!!!

    Anonymous

    Answer by Anonymous at 9:30 PM on Apr. 19, 2009

  • Medical care will be expensive, they need their puppy shots, and they MUST have rabies vaccination , it is required by law. Neutering/spaying isn't cheap. Good quality dog food can be rather expensive, and most of the accessories don't cost that much, but they add up. A lab mix is usually on the larger side, and VERY active. Puppies are all about love and if you have the time and patience to train them right and love them back, they can be one of life's most wonderful things, but if you aren't equipped to deal with it, either financially or physically or temperamentally (having your stuff chewed, pee/poop on the floor, etc) then it can quickly turn into a disaster for you and a tragedy or death for the dog.
    pagan_mama

    Answer by pagan_mama at 1:09 AM on Apr. 20, 2009

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN