Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

"Petty Cash" How much did you spend today?

Even though that our family has a budget for groceries, transportation, mortgage, entertainment, there will be always the cash on hand that your would need for "every day expenditures" like today I spent $1 on potato chips and $2 a bottle of chocolate milk for my son. I needed dish wash $2.

How much did you spend today?

 
Anonymous

Asked by Anonymous at 5:57 PM on May. 8, 2009 in Just for Fun

This question is closed.
Answers (50)
  • $41 @ Sams for BBQ Stuff
    $4 @ Mcdonalds for lunch
    $2 @ Mcdonalds (seperate trip) I got my neice and I sundaes
    $.90 @ Toll booths

    mmmommy0207

    Answer by mmmommy0207 at 6:30 PM on May. 8, 2009

  • Bought lunch at Hometown Buffet for hubby, myself and son....$17.00
    Bought a dog toy and cat collar with name tag at Petco...$25.00

    Grand total....$42.00

    timelessglass

    Answer by timelessglass at 5:59 PM on May. 8, 2009

  • $34...on a tire pump for my son's bike because he is in a bike-a-thon next week, and Mother's Day gifts for my mom and my MIL.
    whittear

    Answer by whittear at 6:00 PM on May. 8, 2009

  • I did not spend a thing! Not one cent.
    soonmommyof3

    Answer by soonmommyof3 at 6:04 PM on May. 8, 2009

  • 10 dollars on diet cokes and thats it lol.
    jdbrown21

    Answer by jdbrown21 at 6:09 PM on May. 8, 2009

  • Wow I actually didn't spend anything today either. I'm proud of myself :-) I will be buying dinner and maybe a drink later tonight though.
    jessicarae787

    Answer by jessicarae787 at 6:10 PM on May. 8, 2009

  • $54 I bought an exercise ball, pajamas for my DD, a jump rope. some crystal light
    mommyBrooke849

    Answer by mommyBrooke849 at 6:12 PM on May. 8, 2009

  • Umm Walmart I spent 30 on pjs for the little kids, 10 at little ceasars for lunch, 14 at payless for baby shoes, 44 in gas for the truck, 5 at the fun factory, and we will spend about 100 tonight for our date night... wow over 200 in one day.... it adds up fast.


    - www.RamblingsOFaSAHM.com

    Vanessannd

    Answer by Vanessannd at 6:13 PM on May. 8, 2009

  • I picked up lunch at Taco Bell and that was about $6 for my daughter and I. This morning I got a coffee and a pack of gum at the gas station and it was about $2.50...I think that is it! $8.50
    kabbot01

    Answer by kabbot01 at 6:29 PM on May. 8, 2009

  • i bought a mt dew, $1.25. thats it!
    llansky

    Answer by llansky at 6:31 PM on May. 8, 2009

Next question in Just for Fun
ok ladies....

close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN