Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Help!! How much does it cost you to pack your childs lunch? Seriously need help

My ex has lied to the child support division on how much he makes and had it lowered. I am going to get $400 a month less. I'm taking him to court....but I need a list of day to day costs for the kids. As of right now my kids buy lunch (before it was reduced) paying $4.00 a day for both. They are probably going to pack next year, but I need a guess on how much it will cost to present to the judge. What's your average per week?

Answer Question
 
3galsmomma

Asked by 3galsmomma at 2:09 AM on May. 29, 2009 in General Parenting

Level 3 (15 Credits)
Answers (8)
  • I would guess it would cost around $3-$5 dollars a day for a packed lunch
    ronjwake

    Answer by ronjwake at 2:15 AM on May. 29, 2009

  • Here, around $2.50/$3 a day.
    gdiamante

    Answer by gdiamante at 2:21 AM on May. 29, 2009

  • Also...he's going to have to prove what he earns...if he pays taxes on his earnings it will bite him in the butt. Under the table payments will also bite him because you can always sic the IRS on him.
    gdiamante

    Answer by gdiamante at 2:22 AM on May. 29, 2009

  • loaf of bread $2.50 (should last for 5 days of school)
    2 packs of meat ($6.00) or 1 peanut butter jar (2.50)
    1 pack cheese (3.50)
    1 large bag of chips (3.50) may last 2 weeks
    1 bag of carrots (2.50) may last 2 weeks
    juice in reusable themos or tuppeware bottle

    $14-18.00 / week
    about $3.00/day

    mybabies

    Answer by mybabies at 3:08 AM on May. 29, 2009

  • ^^ mybabies, if she buys off-brands, it could go down to about half that. :) And if some of the meals are leftovers, and whatnot, it'll go down more.
    oh__you

    Answer by oh__you at 3:32 AM on May. 29, 2009

  • We homeschool, but I just figured around $3.50/kid/day.
    SarahColbert

    Answer by SarahColbert at 9:09 AM on May. 29, 2009

  • It depends on what you feed them. Do you send juiceboxes or a reusable bottle of water? Do you send a thermos with soup, veggies and a homemade cookie or do send a prepackaged lunch?
    I have a great list of bagged lunches; send me a note if you would like a copy.
    rkoloms

    Answer by rkoloms at 10:20 AM on May. 29, 2009

  • If it costs you $4.00 a day to buy for 2 kids then it would cost the same or maybe a little more to pack everyday.

    Food is high and you need to pack a well balanced meal for them.
    Tinamarie79

    Answer by Tinamarie79 at 10:37 AM on May. 29, 2009

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.