Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

What do you spend per month on groceries?

This is just crazy! We've been in Hawaii 7 months, and I've been averaging, get ready...
$800/ a month! It makes me feel sick. We're a family of 3. And I watch for sales, buy off-brands, and have a store card. We hardly ever buy junk food. I called my neighbor whose husband is in the army and asked her to take me to the commissary with her. Apparently prices there are more like on the mainland.

 
sfwilson

Asked by sfwilson at 6:49 PM on Jun. 2, 2009 in Home & Garden

Level 12 (873 Credits)
This question is closed.
Answers (6)
  • Past the age of two, the only beverage humans need is water; don't buy juice, milk, soda, etc., except as a treat. Cook from scratch. Replace meat with beans, lentils, tofu. Cook dried beans instead of buying canned. Whole grains, like whole wheat pasta & brown rice, may cost more than simple grains, like white rice & pasta, but they are more filling and more nutritious, so they really are the better value. Frozen fruits & vegetables often cost less than fresh; they have the added advantage of having a longer shelf life & holding their nutrition longer. Once or twice a week have breakfast for dinner: yogurt with frozen blueberries & whole grain cereal or an omelet with veggies & a little bit of cheese & whole grain toast. Before you go to the grocery store, plan your meals & snacks for the next 8 days. Base your grocery list on your meal plan. Pull any necessary coupons. Eat before you shop. Only buy what is on your list.
    rkoloms

    Answer by rkoloms at 11:47 AM on Jun. 3, 2009

  • We have a family of 4...and a dog....we spend around 550.00 a month. I use cash so I can budget and stay close.

    I would think Hawaii would be more expensive, but I have heard of people around here who spend that much...;)
    mom2twobabes

    Answer by mom2twobabes at 6:56 PM on Jun. 2, 2009

  • i hae a family of 4 and we were spending about 300 a month. now my sistr moved in with her 3 kids i spend about 500
    aprilsalcro

    Answer by aprilsalcro at 7:14 PM on Jun. 2, 2009

  • It's usually aroun $400, give or take a few. My hubby gets paid every 2 weeks, and I usually spend about 200 each check. We have 2 kids.
    NicMorgan

    Answer by NicMorgan at 7:15 PM on Jun. 2, 2009

  • well we now have 2 kids in the house, but I try to stay somewhere between $250-$350
    HisMommySince07

    Answer by HisMommySince07 at 7:48 PM on Jun. 2, 2009

  • We spend around $800/mo. 2adults/ 3toddlers
    valerie0103

    Answer by valerie0103 at 7:57 PM on Jun. 2, 2009

close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN