Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

how much should i spend on food per month??

i am just recently living aloane with my 2yr old i need to budget my money, how much should i spend per month to feed a 17 yr old ( me ) and my 2yr old son, i ususally buy the cheapest brands i find,

Answer Question
 
Anonymous

Asked by Anonymous at 3:03 PM on Jun. 16, 2009 in Money & Work

Answers (7)
  • For a family of 3 I spend about $500 a month on food, but I also buy lots of fresh produce.
    pinkgemini85

    Answer by pinkgemini85 at 3:08 PM on Jun. 16, 2009

  • we, family of 3 and one on the way, spend about $300 or so a month. If you cut out fast food it saves alot.
    charrenee

    Answer by charrenee at 3:14 PM on Jun. 16, 2009

  • I budget $300 to $400/month on "walmart" stuff. so my grocery bill includes, toliet paper, papertowels, cleaning supplies and groceries. I buy fresh stuff too and I am alone with my dd so I go with a list and figure we will each hav e 2 peices of fruit/day so i buy enough for the week, but then I know I wont go over and let it go bad. I try to eat mostly at home, but sometimes we have to grab fast food.
    ria7

    Answer by ria7 at 3:17 PM on Jun. 16, 2009

  • For you and your son you could get away with spending about $100-$200. I buy for a family of 5 for about $500 a month. This includes toiletries and household items like cleaners and such.
    Look to churches and food banks for help. Buy fresh local produce when on sale and stock up on frozen foods, they are often less expensive than fresh.
    AmandaH321

    Answer by AmandaH321 at 3:45 PM on Jun. 16, 2009

  • I spend $60-100 per week for three of us. I have a few suggestions on how to cut your grocery spencding.
    Don’t buy paper towels or napkins.
    Make at least some of your own cleaning supplies (this has the added advantage of getting toxins out of your home).
    Past the age of 2,the only beverage humans need is water; don't buy juice, milk, soda, etc., except as a special treat.
    Cook from scratch.
    Replace meat with beans, seitan, lentils & tofu.
    Cook dried beans and lentils instead of buying canned.
    Make your own seitan.
    Whole grains, like whole wheat pasta & brown rice, may cost more than simple grains, like white rice & pasta, but they are more filling &more nutritious, so they really are the better value. cont...
    rkoloms

    Answer by rkoloms at 4:14 PM on Jun. 16, 2009

  • Frozen fruits & vegetables often cost less than fresh; they have the added advantage of having a longer shelf life & holding their nutrition longer.
    Once or twice a week have breakfast for dinner: yogurt with frozen blueberries & whole grain cereal or an omelet with veggies & a little bit of cheese with whole grain toast.
    Before you go to the grocery store, plan your meals & snacks for the next 8 days. Base your grocery list on your meal plan. Pull any necessary coupons. Eat before you shop. Buy only what’s on your list. The sales at the store are not to save you money, but to get you to buy more than you need; if you don't know for sure that you will use it in the next 3-4 weeks, don't buy it.
    If you would like some delicious, healthy & family/budget friendly recipes, feel free to contact me.
    -Robin
    rkoloms

    Answer by rkoloms at 4:15 PM on Jun. 16, 2009

  • It depends on where you live. We spend about $150 a month for a family of 2 adults and one toddler. But that's where we live...

    It can't hurt to budget too much that way you actually have food for the month. KWIM? Then as you get more comfortable, you can cut your budget down. I'd aim for $275, but get $25 in reserves- just in case. Also you can budget weekly that way if you "blow" your budget, you won't be in a lot of trouble.

    GOOD LUCK!
    Erica_Smerica

    Answer by Erica_Smerica at 2:09 AM on Jun. 17, 2009

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.