Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Tips to save money

Answer Question
 
babygirl9669

Asked by babygirl9669 at 2:30 AM on Jun. 22, 2009 in Money & Work

Level 5 (67 Credits)
Answers (9)
  • Recyle and reuse.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 2:31 AM on Jun. 22, 2009

  • Eat leftovers, shop sales, use coupons, cut dryer sheets in half, make your own laundry detergent, don't use papertowels, quit smoking, quit going out to eat, quit drinking lattes. Start an online bank account, like ING Direct and transfer money into it everytime you can, even if it's $5 here or $10 there. THINK before you make a purchase-never buy on impulse! Always pay yourself first. Never live beyond your means so you don't spend more money than you earn! There's really no tricks to saving money. I'm sure you've heard all of these before-you just really need to practice them and make lifestyle changes. Good luck!!
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 2:47 AM on Jun. 22, 2009

  • make your own laudnry detergent, ive never heard of that, iinteresting.

    I think pp (anon :47) basically got it all. It just takes a bit of time to get into the swing and flow of it. GL
    ReneeLRS

    Answer by ReneeLRS at 2:58 AM on Jun. 22, 2009

  • Don’t buy paper towels or napkins. Make at least some of your own cleaning supplies (this has the added advantage of getting toxins out of your home). Past the age of 2,the only beverage humans need is water; don't buy juice, milk, soda, etc., except as a special treat. Cook from scratch. Replace meat with beans, seitan, lentils & tofu. Cook dried beans instead of buying canned. Make your own seitan. Whole grains, like whole wheat pasta & brown rice, may cost more than simple grains, like white rice & pasta, but they are more filling &more nutritious, so they really are the better value. Frozen fruits & vegetables often cost less than fresh; they have the added advantage of having a longer shelf life & holding their nutrition longer. Once or twice a week have breakfast for dinner: yogurt with frozen blueberries & whole grain cereal or an omelet with veggies & a little bit of cheese with whole grain toast...
    rkoloms

    Answer by rkoloms at 7:04 AM on Jun. 22, 2009

  • Before you go to the grocery store, plan your meals & snacks for the next 8 days. Base your grocery list on your meal plan. Pull any necessary coupons. Eat before you shop. Buy only what’s on your list. The sales at the store are not to save you money, but to get you to buy more than you need; if you don't know for sure that you will use it in the next 3-4 weeks, don't buy it. If you would like some delicious, healthy & family/budget friendly recipes, feel free to contact me. -Robin
    rkoloms

    Answer by rkoloms at 7:05 AM on Jun. 22, 2009

  • I agree with everything else said....there are websites that have recipes for every cleaner or detergent out there using basic ingredients like baking soda, vinegar and water (to name a few)! I only use them. Shop for things you need at discount stores like Big Lots. I like Toms natural toothpaste, it's $5 a tube in most stores, Big Lots has it for $2! When I make meals I make enough for two or three meals, either eat it several times that week or freeze portions for later. I grocery shop at Aldi and Save-A-Lot, grow my own vegetables, Save rain water from downspouts and I save water such as from the tub, when you are trying to get warm water...why waste water you are paying for to go down the drain?

    We have most of our electrical items on powerstrips and turn the strips off when not in use. This alone dropped our elec bill from $60 to $25! Hang laundry on a clothes line...
    Mom2Jack04

    Answer by Mom2Jack04 at 9:59 AM on Jun. 22, 2009

  • I use a site called www.paperbackswap.com to list books I own and I trade with members for the books I want. All it costs you is the postage to send your books to others (about $2.50 a book average)! Shop at garage sales and thrift stores for clothes and furniture (things can be cleaned and painted), join a local freecycle group, use a workout video rather than an expensive gym membership...or just walk or jog outside, family vacations can be camping trips rather than hotels and amusement parks, buy your own ice cream, for the cost of 2 diary queen cones you can make DOZENS at home. No more manicures or pedicures, do your own nails....color hair at home, get a hair cutting tool to do husbands and any boys hair yourself, eat at home rather than eating out....
    Mom2Jack04

    Answer by Mom2Jack04 at 10:04 AM on Jun. 22, 2009

  • when I am thinking of making a purchase I think about how many hours I would have to work to buy it and would i be willing to go work 2 hrs right now to buy this shirt...often times the answer is no so I put it back. Helps with impulse buying and you can think of it with your spouse too...would you ssend him to work for 2 or 4 hrs so you could have something?
    ria7

    Answer by ria7 at 10:29 AM on Jun. 22, 2009

  • My company helps people save money on medical expenses
    tcarter1981

    Answer by tcarter1981 at 10:06 PM on Jun. 22, 2009

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN