Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Dairy products prices keep getting higher....How much is the regular price for a gallon of milk, eggs, cheese, oj juice?

Gallon of milk:
Dozen of eggs:
Tropicana OJ 64oz:
Kraft cheese slices 8 oz:

 
Anonymous

Asked by Anonymous at 8:35 AM on Jul. 20, 2009 in General Parenting

This question is closed.
Answers (49)
  • The price of dairy has come down a lot here (still not great though):

    Gallon of milk: $2.99 (was $4.59 at one point last year)
    Dozen of eggs: $1.08 (was over $2 a dozen last year)
    Tropicana OJ 64oz: never buy the stuff, too expensive for my household
    Kraft cheese slices 8 oz: never buy Kraft, too expensive. But we get the store brand (made by the same company) 3 packages for $5.00 (total of 48 slices), there is also another store brand that is $1.08 for 16 slices.
    momof3inTN

    Answer by momof3inTN at 11:59 AM on Jul. 20, 2009

  • Hmm, in my area the prices for dairy have gone down, especially for milk. I don't remember the exact cost but I have to go to the grocery store this morning so I will check and see.

    JeremysMom

    Answer by JeremysMom at 8:39 AM on Jul. 20, 2009

  • Prices are way down here in Mid-Michigan. milk 1.75, eggs 0.98, cheese 1.29
    motherofhope98

    Answer by motherofhope98 at 8:41 AM on Jul. 20, 2009

  • Gallon of milk: sorry lactose intolerance
    Dozen of eggs: 2.99
    Tropicana OJ 64oz: 3.99
    Kraft cheese slices 8 oz: 3.99

    I usually buy them when on sale since you asked for
    'regular' prices...
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 8:42 AM on Jul. 20, 2009

  • Gallon of milk: $3.25
    Dozen of eggs:depends on what size, i get the 99 cent ones
    Tropicana OJ 64oz: idk i don't buy oj
    Kraft cheese slices 8 oz: $2.49 i think
    josiesmommy00

    Answer by josiesmommy00 at 8:45 AM on Jul. 20, 2009

  • Gallon of milk: $3.49
    Dozen of eggs: $3.79
    Tropicana OJ 64oz: $4.19
    Kraft cheese slices 8 oz: $4.99

    Here in NYC prices are much higher.
    bringin

    Answer by bringin at 8:51 AM on Jul. 20, 2009

  • I haven't noticed much change in the price of these items, around here

    Gallon of milk $2.75 (of course I shop at Costco/Sams) but even at the grocery store around $3.00
    Dozen eggs typically $0.99
    Topicana OJ 64 ounce - I don't buy
    Kraft cheese slices (again from Costco/Sams for 24 ounces) $8.88
    finallyamom40

    Answer by finallyamom40 at 8:53 AM on Jul. 20, 2009

  • A gallon of milk at my local grocery is 2.99 usually. It can get hella expensive when you have one pregnant woman in the house, and 2 men (Brother and DH) who love milk. We go through about a gallon a day here. Its insane!
    Emuu

    Answer by Emuu at 9:11 AM on Jul. 20, 2009

  • WOW! I'm in CT and we pay

    Milk: $3.99 ($3.79 on sale!!)
    Eggs: $1.29
    OJ: I'm not sure, I don't think I buy the 64 oz but I used to when I was pregnant.
    I don't buy Kraft cheese. We buy deli cheese and it's usually about $4.00/lb I think
    beckcorc

    Answer by beckcorc at 9:11 AM on Jul. 20, 2009

  • Milk $2.89
    Eggs $1.65 for 18 (I buy the dozen and a half b/c we go thru them fast)
    OJ: $5.99
    Kraft Cheese: $4.99 I think. I buy the store brand, so I'm not real sure on the price. I know I pay $3.99 for the store brand, and the name brand is usually about a buck more.
    tropicalmama

    Answer by tropicalmama at 9:24 AM on Jul. 20, 2009