Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much do you spend on groceries per week? Per month?

 
dennysgirl07

Asked by dennysgirl07 at 12:02 AM on Aug. 5, 2009 in Just for Fun

Level 1 (0 Credits)
This question is closed.
Answers (11)
  • It's just me and my daughter, we spend about $120 every 2 wks on groceries. But I also buy food for my hubby and send it to him. But we average about $500 for the 3 of us (even tho his meals are "paid for" he still buys stuff for snacks and missions.
    07lilmama1108

    Answer by 07lilmama1108 at 12:13 AM on Aug. 5, 2009

  • For a family of 4 we spend $80-$100/week.
    theutilitarian

    Answer by theutilitarian at 12:04 AM on Aug. 5, 2009

  • family of 8 1,000
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 12:05 AM on Aug. 5, 2009

  • On groceries, about $250 a month. We are on a tight budget, and it's just two of us. We only buy what we really need. We splurge on take out on paydays!
    hopelessnance

    Answer by hopelessnance at 12:22 AM on Aug. 5, 2009

  • Its about $175 every 2 weeks or so, for 4 people and 6 pets. I get a LOT of fresh veggies and they're expensive where I'm at. I'm working on bringing down the amount, though.
    debra_benge

    Answer by debra_benge at 12:24 AM on Aug. 5, 2009

  • well for 3 people who eat real food, 1 on formula, 2 pets, and just regular household things (cleaning supplies, toiletries, etc) i spend about $300-$350 every 2 weeks. i get fresh veggies, and a lot of meats, b/c thats what the people here like. when my hubby is deployed it usually stays about the same b/c then i tend to buy more frozen meals that way i'm not cooking big meals for just me since my daughter is only 3 1/2 i'll buy frozen stuff and split it w/her.
    vabchmommy

    Answer by vabchmommy at 12:33 AM on Aug. 5, 2009

  • average is $100 when the kids are at home in the summer, about $80 when in school. There are 5 of us.
    teamquinn

    Answer by teamquinn at 12:47 AM on Aug. 5, 2009

  • family of 4 for now about $250 every 2 weeks, with the exception of running out and getting milk, bread when needed.... thats just strickly food.
    JuLiAnSmOmMy317

    Answer by JuLiAnSmOmMy317 at 1:04 AM on Aug. 5, 2009

  • Because of inflation, too much. Prices are absolutely ridiculous.
    devoted_mom

    Answer by devoted_mom at 1:56 AM on Aug. 5, 2009

  • im in Australia, and i spend around 150 on weekly grocery's for two adults, one six year old, one twelve month old, two dogs and two cats. id say this is pretty average here.
    katiemum

    Answer by katiemum at 4:26 AM on Aug. 5, 2009