Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

is it expensive to....

take cake classes/make cakes?
to sew things for money?
to make homeade candles?

Answer Question
 
Anonymous

Asked by Anonymous at 11:21 PM on Oct. 6, 2009 in Just for Fun

Answers (1)
  • Im not sure about your area but here in erie pa, I think it was between 25 and 30 dollars for a 2hr class to learn a bunch of diff things to make cakes you pretty much just pay for the cake cuz you get to have the cake you decorate.

    Its actually pretty cheap to sew things for money. Which is why i love making gifts for people that way. Especially if you watch for sales and cupons where you can save on material its actually really cheap.
    Just the wic, beeswax and the container your gunna put them in. Just not sure how much the wic or wax costs. :)
    OliviasMommy614

    Answer by OliviasMommy614 at 11:58 PM on Oct. 6, 2009

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.

Next question in Just for Fun
Help - I'm computer stupid...

Next question overall (Pregnancy)
baby shower invite

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN