Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

$20 grocery challenge?

How much healthy food do you think you can buy?

Answer Question
 
Anonymous

Asked by Anonymous at 11:11 PM on Oct. 30, 2009 in Food & Drink

Answers (10)
  • Not much. I can buy some dried beans and rice and a loaf of bread maybe.
    louise2

    Answer by louise2 at 11:15 PM on Oct. 30, 2009

  • Yeah, probably not much... some apples, a hand of bananas, maybe some rice? Probably only enough to feed me son for 2 days.
    Annabel1809Lee

    Answer by Annabel1809Lee at 11:18 PM on Oct. 30, 2009

  • I think you can buy a lot. Most veggies are cheep, and they are cheeper yet if you buy in season and local. Check out a farmers market if you can there are a lot of great foods there for lower than what you would usually pay
    Amelora

    Answer by Amelora at 11:33 PM on Oct. 30, 2009

  • Fruits and veggies, a loaf of whole wheat bread, Peanut butter, a gallon of milk, a pound of cheese...really you could stretch it quite far.
    Pieta0227

    Answer by Pieta0227 at 11:38 PM on Oct. 30, 2009

  • A box of cornflakes, some milk, peanut butter, whole wheat bread, beans, rice, a mixed bag of apples and oranges, carrots, celery, I agree that it could be stretched if needed.
    ohwrite

    Answer by ohwrite at 11:41 PM on Oct. 30, 2009

  • Actually....
    $1.50 2 lb. bag of pinto beans (fiber, protein, iron)
    $1.29 for a 3 lb. bag of carrots (betacarotene)
    $1.29 for a pkg of celery
    $1.00 for a bag of frozen broccoli
    $1.50 for 3 lb. bananas
    $1.50 for a 3 lb. bag of apples at this time of year (sale price)
    $1.25 for a dozen eggs
    $1.00 for 2 green peppers
    $1.29 for a bag of frozen blueberries
    $1.50 for a container of oatmeal
    $5.00 for a bag of chicken leg quarters (remove the skin & fat for a healthier choice)
    $1.25 for a bag of rice
    $0.50 for a 15 oz. can of diced tomatoes
    $19.87 TOTAL

    Breakfasts: oatmeal w/ fruit, cooked rice w/ fruit, omelet w/veggies
    Lunches: broccoli soup, chicken veggie soup, chicken & rice soup, all served with fruit
    Dinner: scrambled eggs with Spanish rice & fruit, chicken stir fry over rice, bean soup, refried beans with veggie sticks, veggie stir fry over rice, spicy beans & rice, grilled
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 11:50 PM on Oct. 30, 2009

  • cont....
    grilled chicken legs with sides of rice & fruit or veggies.

    It can be done. Of course, I didn't include milk but that can be eliminated for a week without ill effects. Other foods have calcium. I also assume that you have seasonings like salt, pepper, chili powder, garlic powder, maybe some soy sauce.
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 11:53 PM on Oct. 30, 2009

  • Well done michiganmom116!!
    ohwrite

    Answer by ohwrite at 1:29 AM on Oct. 31, 2009

  • look around---a huge pack or chicken legs or wings cost maybe 4.00. Depending on family size that there could equal 5 meals. Since a serving of protein is about the size of a deck of cards. I per person.Dried beans are 1.25 ish a bag. Right now our store has milk for 1.85. Bread at the local bakery is .99 a loaf or 1.15 for wheat. Rice is cheap, we also have a store here selling canned veggies for 50 cents a can as well as eggs for .99 a dozen.

    pack of chicken legs 4.00
    loaf of bread .99
    two bags beans 2.50
    1 gallon milk 1.85
    dozen eggs .99
    4 cans veggies 2.00
    bag of rice 2.00
    sale items local stores here
    apples 1.50
    potatos 1.5

    pasta .99

    okay mine went to 20.33 so maybe 3 cans of veggies. Plus I'm sure you have staples in your cupboards.




    pagirl71

    Answer by pagirl71 at 12:54 PM on Oct. 31, 2009

  • Not enough for my family to live on for a week.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 2:18 PM on Oct. 31, 2009

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN