Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much do you spend in an average month on grocries? How many are in your home?

Do you cook from scratch? Do you eat lots of frozen dinners?

Answer Question
 
Anonymous

Asked by Anonymous at 11:22 AM on Nov. 19, 2009 in Food & Drink

Answers (11)
  • We have just me and my DH and our chihuahua. We spend around $250 every 2 week. I know it is a little much. But we eat the more expensive steaks. And a lot of fresh vegies.

    louise2

    Answer by louise2 at 11:26 AM on Nov. 19, 2009

  • 200 a month- scratch- two adults, baby eats for free from me
    staciandababy

    Answer by staciandababy at 11:51 AM on Nov. 19, 2009

  • $200 - $225 or less a month, 4 adults and 3 tweens (9, 11 and 12). That includes paper and personal care products as well. I cook just about everything from scratch and we eat very well: wet burritos, baked spaghetti, fajitas, pizza, chicken alfredo, teriyaki chicken, roasted chicken, burgers, roasts, veggie salads.....too many to list.
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 1:16 PM on Nov. 19, 2009

  • 200-300 for me, hubby and our almost 2 year old who can eat more then me and hubby LOL. this also includes diapers, TP , cleaning and hygiene products. I cook from scratch.

    Philsgirl21

    Answer by Philsgirl21 at 1:46 PM on Nov. 19, 2009

  • For DH, a teenage son and I, I usually spend about $125 a week. This includes cleaning supplies, paper goods, etc. I do not buy soda but do buy 12 oz bottles of Gatorade for DS lunch. I shop ads, use coupons, send in rebates, send away for free samples, etc.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 4:39 PM on Nov. 19, 2009

  • about 400 a month, I make everything from scratch, wait for good deals on food like bogo, use coupons, use my gas-food perks. We have 5 people and that includes paper, cleaning, diapers and formula. We also have on a given day 1-4 extra mouths to feed. Our neighbors kids always eat here lol.
    Mrs_Harsh

    Answer by Mrs_Harsh at 4:46 PM on Nov. 19, 2009

  • There are just two of us for now (sometimes 3 when my sister is staying with us), and soon to be a new baby. We try to stay around $200 a month, but sometimes we go a little over...
    jean_marie1987

    Answer by jean_marie1987 at 5:48 PM on Nov. 19, 2009

  • Currently about 600 or so a month.I do most cooking but don't bake breads but do bake any desserts.I buy frozen Amy's Indian meals,mine just aren't as good,and veggies.We only have soft drinks when we are watching Texas A&M football WHOOP GIG'EM.Nachos,hot dogs ,soft drinks for kids and beer for all the adults.We are spending more because we adopted a unit of 10 soldiers in Afghan from anysoldier.com and we send to our son also in Afghan now and we always include extra to share.At home are husband and 12 and 13 yr old sons.Daughter is away at college.

    drfink

    Answer by drfink at 1:02 AM on Nov. 20, 2009

  • There are 3 of us, plus the occasional extra teen. We spend $60-80 a week. I cook mostly from scratch, and we eat a primarily whole foods diet. The only frozen dinners that we eat are the ones that I make.
    rkoloms

    Answer by rkoloms at 9:01 AM on Nov. 20, 2009

  • 400-500/month 2 adults, 2 boys... we eat a mix of great home cooked and not so great thrown together meals!
    wildboyz1994

    Answer by wildboyz1994 at 9:33 AM on Nov. 20, 2009

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.