Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much does it cost you to do laundry each week?

I only do three loads a week but in our laundry room it costs me around 8 bucks. Is that cheap, expensive or about right?

 
justluvinmyson

Asked by justluvinmyson at 2:17 AM on Jan. 27, 2010 in Home & Garden

Level 1 (3 Credits)
This question is closed.
Answers (3)
  • My dryer pooed out on us (family of 4). I have been going to a clean and deserted laundry mat for about two months. Ihave been spending on average 20 per week~40 dollars every two weeks,thats about how often we do it.
    Man will I be glad to get a new washer/dryer combo. We went yesterday and picked them out~good bye tax refund hello, Whirlpool Cabro !!
    momthruivf

    Answer by momthruivf at 8:56 AM on Jan. 27, 2010

  • When me and hubby went to the laundry mat we always had a lot bc we hated laundry and dealing with everyone at the laundry mat, we would always take about 75.00 and usually spent it all only bc the dryers were crappy..
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 2:22 AM on Jan. 27, 2010

  • When I didn't have a washer and dryer almost 7 years ago, it cost me $10 a week for three loads at the apartment building we lived in. I'm guessing it would cost more now.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 2:27 AM on Jan. 27, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN