Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

how much do you pay for your child's school lunch per wk/month?

Answer Question
 
shay1130

Asked by shay1130 at 9:34 AM on Feb. 15, 2010 in General Parenting

Level 27 (32,809 Credits)
Answers (10)
  • $ 27.00 ea. kid (I have 2) and that is every 2 to 3 weeks...It is ridiculous.
    Once in awhile they do take lunch it is cheaper this way but someitmes we are always on the go.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 9:40 AM on Feb. 15, 2010

  • At our school, lunch for the students costs $1.50 per day. Adult lunches cost $3.00 per day.
    christaberk

    Answer by christaberk at 9:49 AM on Feb. 15, 2010

  • I pay $32/month for my grade school child, and $38/month for my middle school child
    MizLee

    Answer by MizLee at 9:57 AM on Feb. 15, 2010

  • Per day Middle School and High School is $1.80.
    twinsplus2more

    Answer by twinsplus2more at 10:05 AM on Feb. 15, 2010

  • If we had to pay lunch would be $48 per month per kid (I have 3). We're on the free lunch program otherwise they would be brown bagging it.
    justanotherjen

    Answer by justanotherjen at 10:14 AM on Feb. 15, 2010

  • School lunches here are 2 bucks a meal and morning milk for k-3 grades is another 30 bucks for the semester. We only do the morning milk I send my son with a lunch everyday. Somedays costs more others less but the food is so much better than the school lunches.
    momtolucas2002

    Answer by momtolucas2002 at 10:33 AM on Feb. 15, 2010

  • We take lunch because its crazy expensive for what you get. Elementary lunch is $2.75 and the high school kids have a full out food court where you can get Subway, Dominos and spend $8/day easily! Our lunch program is self supported so I have no issues with it if people want to spend that much money but its not for us!
    soyousay

    Answer by soyousay at 10:43 AM on Feb. 15, 2010

  • We qualify for reduced lunch, which is .35 for lunch. Otherwise, it's 1.75/day for elementary school.
    missanc

    Answer by missanc at 11:27 AM on Feb. 15, 2010

  • My ds is in elementary and lunch is $1.75/day, so I take $60 to the school about every 2 months.
    CollinBayleeMom

    Answer by CollinBayleeMom at 11:36 AM on Feb. 15, 2010

  • reduced lunch so $2 a week. Full price is 8.75 a week.
    But_Mommie

    Answer by But_Mommie at 12:14 PM on Feb. 15, 2010

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN