Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

hot dogs or pizzas for party?

I want to be cheap because we dont have a lot of extra ca$h right now, and my daughter is having a birthday soon (mostly cousins and family, but I need to feed everyone).

Ideas?

 
txdaniella

Asked by txdaniella at 12:29 AM on Mar. 10, 2010 in Just for Fun

Level 22 (14,983 Credits)
This question is closed.
Answers (7)
  • Hot dogs are cheaper, also you may want to consider a home made sub platter. My Aunt does it for all her parties, you just buy the cheese, turkey, ham, and some Italian bread. Make the sandwiches, cut them into 1-2 inch slices and stick a toothpick in each one. Have mayo and mustard on the side. They are much cheaper then the sub platters from the store but taste just as great. All together it is just as cheap as hot dogs..
    imamommmmyyy

    Answer by imamommmmyyy at 12:37 AM on Mar. 10, 2010

  • simple...package of ball park franks, a couple bucks....one large pizza, 20 buck
    aliishott2

    Answer by aliishott2 at 12:33 AM on Mar. 10, 2010

  • pizzas are cheap also they are $5.00 each @ little ceasers, idk if they have LC where u live though
    lhernandez7208

    Answer by lhernandez7208 at 12:42 AM on Mar. 10, 2010

  • I was thinking make your own little pizzas (make the dough or use english muffins, add your own sauce, pepperonie, olives for the eyes, cheese, and so on.
    txdaniella

    Answer by txdaniella at 12:46 AM on Mar. 10, 2010

  • Make pizza. Or you can make a taco bar with lentil tacos (dried lentils are super cheap)
    rkoloms

    Answer by rkoloms at 5:05 AM on Mar. 10, 2010

  • How many kids are you feeding? It would probably be cheaper to hamburgers/hotdogs than pizza either way, though. You could spend $20 on hotdogs, buns, and toppings, and feed a LOT more people than $20 in pizza would feed.
    srhmldndo

    Answer by srhmldndo at 10:18 AM on Mar. 10, 2010

  • I'd not be doing the call dominos route whereas we'd be spending $50. I was talking making our dough and having the kids do their own little pizzas. But these comments are helpful, thanks.
    txdaniella

    Answer by txdaniella at 8:48 PM on Mar. 10, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN