Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Do you think $203.00 a week is a lot...

for preschool? They are open 7am-6pm and provide breakfast, lunch and snacks.

Answer Question
 
Anonymous

Asked by Anonymous at 4:23 PM on Apr. 29, 2010 in Preschoolers (3-4)

Answers (15)
  • For full time??? Sounds like a steal.


    But I think it varies place to place. 


    I'm in So. Cal. for reference.

    Anonymous

    Answer by Anonymous at 4:25 PM on Apr. 29, 2010

  • Not if you are using it the entire time it is open.
    tyfry7496

    Answer by tyfry7496 at 5:02 PM on Apr. 29, 2010

  • It depends on where you live. I pay less ($130/week), but the cost of living is not that high where I live. I think the most expensive one I checked out where I live costs $150 per week.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 5:38 PM on Apr. 29, 2010

  • Very low - so low that I would be a little worried.
    Suzy_Sunshine

    Answer by Suzy_Sunshine at 6:25 PM on Apr. 29, 2010

  • It is a lot where I live, but I live in a very LCOL area.
    sarahmae3

    Answer by sarahmae3 at 7:00 PM on Apr. 29, 2010

  • I wouldn't pay that. That IS what a center would charge out here though. I pay a licensed home daycare $130/week.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 7:19 PM on Apr. 29, 2010

  • !ow thats a lot for me to pay. how much money do make an hour? And how many hours a week do you work? If your throwing all your cash into daycare whats the point?
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 7:34 PM on Apr. 29, 2010

  • Preschool here is free.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 9:09 PM on Apr. 29, 2010

  • wow. that seems like a LOT to me. I only paid $350 a MONTH when DD was in daycare, however that was subsidized. if we had paid for the whole thing ourselves it would have been $550 for the month.
    My2KidzMom2009

    Answer by My2KidzMom2009 at 9:19 PM on Apr. 29, 2010

  • Preschool? Sounds like daycare to me.

    My son goes to preschool monday and wednesdays for 2 hours a day, and costs $90 a month. Parents bring in snacks. Next year he'll be going 2.5 hours a day m-w-f, and tuition will be up to $125 a month.
    mom23boys679

    Answer by mom23boys679 at 9:24 PM on Apr. 29, 2010

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.