Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Anyone know how to get free/discount baby food?

Im cheap!
I usually dont buy anything without coupons- but does anyone know how to aquire more coupons that you can use multiple @ a time. Or know of anyone to get free baby food?
Im not broke- just cheap! :)

Answer Question
 
pinkcicle709

Asked by pinkcicle709 at 10:33 AM on Apr. 30, 2010 in Babies (0-12 months)

Level 15 (2,168 Credits)
Answers (20)
  • baby food is only 50 cents a jar!!!!!
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 10:34 AM on Apr. 30, 2010

  • i dont know where you live but in NH you can use as many coupons as you want as long as they aren't expired. know any paper delivery people? get the coupons from the sunday paper returns, go online and find coupons...or stop being so fricken cheap.....if youre that cheap you shouldnt have had a baby. what do you do for diapers? nothing?! those are more expensive then fricken baby food. JESUS!
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 10:36 AM on Apr. 30, 2010

  • where I live it's 39 cents. but still it adds up. I'm on WIC, and I get 10 cans of formula a month. (which is like $130 worth) and next month I'll be able to get that AND 30 jars of baby food a month
    AirForceWife14

    Answer by AirForceWife14 at 10:36 AM on Apr. 30, 2010

  • ya but she just said she's not broke so she can't get on WIC
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 10:37 AM on Apr. 30, 2010

  • geez, ther's some mean people this morning...what if she didn't plan on a baby and it just happened? or what if her or her SO lost their job? you don't know what they're going through so quit being so mean!
    AirForceWife14

    Answer by AirForceWife14 at 10:38 AM on Apr. 30, 2010

  • not being mean just reading what she said "Im not broke- just cheap! :)" her words not mine.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 10:40 AM on Apr. 30, 2010

  • well all i know it that i'm on wic too get 7 cans of formula and 3 boxes of baby cereal and 24 jars of baby food a month, 24 isn't enough for a whole month for my son so guess what i buy it & it only cost $7.00 a week.....not bad at all
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 10:41 AM on Apr. 30, 2010

  • so she wants to save money, big deal! who doesn't?
    AirForceWife14

    Answer by AirForceWife14 at 10:42 AM on Apr. 30, 2010

  • Why don't you make your own baby food? Make it in bulk and store it and use it as you go... im sure that would be way cheaper?
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 10:43 AM on Apr. 30, 2010

  • yup making baby food is alot cheaper i think its a little better too i recently realized how much sodium is in gerber wow! BUT i will say its more of a pain unless u make a lot, you can freeze it too and i think toys r us sells reusable little containers to store homemade baby food in....but how old is your kid??
    lildqsmama

    Answer by lildqsmama at 10:46 AM on Apr. 30, 2010

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.