Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

how many people knew that you have to pay for the toy in a child happy meal at mc donalds?

 
Anonymous

Asked by Anonymous at 6:41 PM on May. 11, 2010 in Food & Drink

This question is closed.
Answers (11)
  • They pad the cost to pay for the toy. Most places that offer free anything will make up the cost somehow. It's just good business. Not much in life is really free.
    admckenzie

    Answer by admckenzie at 6:43 PM on May. 11, 2010

  • since when?
    TMJ121099

    Answer by TMJ121099 at 6:41 PM on May. 11, 2010

  • only if you buy the toy separately.
    mrsbean08

    Answer by mrsbean08 at 6:41 PM on May. 11, 2010

  • i noticed today when we bought our dd a happy meal they put in 89 Cents for the toy...i was like omg!!!
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 6:42 PM on May. 11, 2010

  • well here its a flat fee for the happy meal but yes I know its priced higher because you get a toy with it.If it was just a meal with no toy the price would be cheaper. Now the only way you really pay seperate is if you don't get a happy meal you can just buy the toy.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 6:45 PM on May. 11, 2010

  • if you just want to buy the toy, yes you do have to pay for it.

    otherwise it's included in the price of the happy meal.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 6:48 PM on May. 11, 2010

  • There's never been an extra charge for it on my receipt. It's included in the cost of the meal.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 7:53 PM on May. 11, 2010

  • ME. and we never get the toy. we buy off the dollar menu and share mommy's fries.
    txdaniella

    Answer by txdaniella at 8:20 PM on May. 11, 2010

  • We have only bought the toys, never the food.
    rkoloms

    Answer by rkoloms at 8:44 PM on May. 11, 2010

  • It is added into the total cost of the Happy Meal, it is just listed seperate, just like the drinks, fries, etc. I have only paid for the toy, if I purchased it seperate and then it was $1.
    tyfry7496

    Answer by tyfry7496 at 10:12 PM on May. 11, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN