Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much do you spend weekly on groceries?

And how many people are in your family?

Answer Question
 
mommyerin02

Asked by mommyerin02 at 8:10 PM on May. 19, 2010 in Food & Drink

Level 3 (23 Credits)
Answers (18)
  • this week we spent 60 at wal mart. sometimes we will spend closer to 80 or as low as 40. fam of 3.
    jennifer588

    Answer by jennifer588 at 8:11 PM on May. 19, 2010

  • We are 4, kids are 6 & 9, and we spend $50 a week right now....but normaly it would be more like $75-$100.
    Nynne

    Answer by Nynne at 8:14 PM on May. 19, 2010

  • 2 kids, 2 adults, 1 -90 lb dog. We spend anywhere from $50-$100 per week on food, cleaners, personal care items, dog food, etc. EVERYTHING! Most weeks it's an average of $70-75.
    SAHMinIL2

    Answer by SAHMinIL2 at 8:18 PM on May. 19, 2010

  • 4 adults, 3 tweens, 2 big dogs, 1 medium size dog, 3 cats: Our budget averages $250 a month which is about $60 a week for all paper products, personal care items, pet food, and human food.
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 8:29 PM on May. 19, 2010

  • 6 people. $0-100, sometimes more, depending what the sales are. This week alone I've already spent over $100, because DD needed a birthday treat, my favorite grocery store had a facebook special on pop that DH "desperately needed", and there's a special huge sale this weekend that I'm sure I'll spend close to $100 at.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 9:46 PM on May. 19, 2010

  • 3 adults- 1 toddler. . . We dont go shopping every week so its hard to tell.. But when we go to the store its usually about $200 or less ... I went today actually & it was $201. . But we dont use coupons & stuff like that & I got a bit of organics, meats. tide...
    MommaTasha1003

    Answer by MommaTasha1003 at 9:55 PM on May. 19, 2010

  • We buy every two weeks and spend average 175.oo a trip. We're a family of four. Myself and my husband, our one year old, and our six month old.
    JazzlikeMraz

    Answer by JazzlikeMraz at 10:03 PM on May. 19, 2010

  • 4 people (18, 19 and hubby and I) and we spend about $600 a month just on food. We do not shop at the tradtional grocery store. We shop at a Farmer's Market. We buy everything there....organic fruits, veggies, meat, weggs, yogurt , ice cream & juices, grain cereal for hot breakfasts, milk in glass bottles that has cream on top (from cows that are not fed chemicals and whose crops are not covered in pesticides), herbs & spices, etc.. No pre-packaged, chemical laden foods here. The only tthing I buy at the grocery store is organic sugar and I buy that every 2-3 months.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 12:05 AM on May. 20, 2010

  • weggs should be eggs.....
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 12:06 AM on May. 20, 2010

  • 3 adults 1 child about $20 a week
    sati769leigh

    Answer by sati769leigh at 2:00 AM on May. 20, 2010

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN