Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

I want to make homemade playdough for the kids does anyone know how uch it will cost for these items?

I have most of what I need, but I need
powdered alum
I need vanilla
and I need food coloring
I have everything else does anyone know how much these 3 things cost?

 
Anonymous

Asked by Anonymous at 12:27 PM on Jun. 5, 2010 in Home & Garden

This question is closed.
Answers (3)
  • Cheap. Food coloring is less than $2 for a box of 4 colors, you can get vanilla for under a buck, and the alum can also be found for under a buck.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 12:44 PM on Jun. 5, 2010

  • I bet under $10 ...
    glamomomo

    Answer by glamomomo at 12:29 PM on Jun. 5, 2010

  • Funny you should say this, I just made my daughter some earlier this morning. My recipe was 1 cup boiling water, 1 cup flour, 1/2 cup salt, 2 tbsp cream of tartar, 1 tbsp of oil and food coloring. I had everything in my pantry but I wouldn't think that my recipe would be anymore than $4 and would probably make many batches.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 2:45 PM on Jun. 5, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN