Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

If you formula feed, how much do you spend a month?

And on what kind of formula?

 
Anonymous

Asked by Anonymous at 3:42 PM on Jun. 11, 2010 in General Parenting

This question is closed.
Answers (6)
  • When my first son was on Nutramigen we spent $600 in 6 weeks, roughly. We didn't qualify for WIC and that was our savings for the baby, good thing we had it. But after that I don't recall.
    2BlondeBabies

    Answer by 2BlondeBabies at 3:44 PM on Jun. 11, 2010

  • I am currently switching over to the wic formula so i can only spend about 45 a month...but the last 2 months i was buying enfamil lipil with iron and he went through 5 big cans a month which was around 130. it was 24 something a can
    Mommy2JoshNJake

    Answer by Mommy2JoshNJake at 3:45 PM on Jun. 11, 2010

  • $60 to $80 per month - Sam's Club Member's Mark formula
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 3:48 PM on Jun. 11, 2010

  • We bought Parents Choice and spent around $30 a month(maybe a bit more).
    Amaranth361

    Answer by Amaranth361 at 3:58 PM on Jun. 11, 2010

  • We used store brand which was like $13 for one of those super big cans so, depending on the age of the baby, spent between $26-$52 a month on formula which was always worked into our grocery budget.
    justanotherjen

    Answer by justanotherjen at 4:54 PM on Jun. 11, 2010

  • We used Nutramigen for my twins and it was about $18 a DAY for formula.
    twin_mommy

    Answer by twin_mommy at 4:56 PM on Jun. 11, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN