Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much do you spend on grocery's?

I spent about 90-250 dollars every two weeks. Depending on how much we need.

Answer Question
 
Anonymous

Asked by Anonymous at 11:50 PM on Jun. 22, 2010 in Food & Drink

Answers (8)
  • That's for just my husband and I by the way lol, and our 10 month old baby
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 11:51 PM on Jun. 22, 2010

  • I usually spend between $250 and $300 a month for the 5 of us (2 adults and 3 kids ages 3-10).
    momof3inTN

    Answer by momof3inTN at 12:02 AM on Jun. 23, 2010

  • We spend about 300-350 every 2 weeks and approximately 200/month getting other things at Costco. We are a family of 6.
    LuvmyFam6

    Answer by LuvmyFam6 at 12:24 AM on Jun. 23, 2010

  • $300/month for a family of 5, two adults and three kiddos
    CAGirl4

    Answer by CAGirl4 at 12:34 AM on Jun. 23, 2010

  • 400ish a month for a family of 4. We don't cook much here, buy a lot of pre packaged things. Love the kid cuisines.
    ashisamom

    Answer by ashisamom at 12:49 AM on Jun. 23, 2010

  • About two-hundred every two weeks. I only go grocery shopping every two weeks. It's just me and my son.
    SaraP1989

    Answer by SaraP1989 at 1:26 AM on Jun. 23, 2010

  • for a family of 6 i spend 300 every two weeks!
    JoLee12345

    Answer by JoLee12345 at 9:46 AM on Jun. 23, 2010

  • Last week I went shopping for the next 3 1/2 weeks' worth of groceries, grand total: $181.24. I feed 4 - 5 adults depending on who's here, 1 teen boy, and 2 tweens.
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 10:37 AM on Jun. 23, 2010

  • I would love to hear how you all do it....or maybe it has to do with where you live and prices? .... I spend just about $200 every week for a family of 4. I only buy on sale, clip coupons and don't buy expensive meats. That includes all toiletries and paper products, laundry detergeant (cheap stuff) and diapers too. How on earth are you all spending so little? Also, I guess we need to take into account how often you eat meals at home, we never order out, never get pizza, don't go out to eat, so I'm feeding us all every day.... I just don't understand why our grocery bill is so high compared to most of you...
    gramsmom

    Answer by gramsmom at 12:17 PM on Jun. 23, 2010

  • gramsmom - I think a big part of it is where you are. We live in rural TN. The cost of living here is really cheap. Making $35,000 a year here is like making $100,000 in NY. I just shop carefully, buy generic, buy in bulk, and clip coupons (though I rarely use them, I find the generic/store brand tastes just the same and is usually cheaper). I buy most of my "other" stuff - TP, paper towels, dish detergent, etc - at Dollar General. I also make a lot from scratch so I don't have to buy cookies, cakes and bread. And we always eat at home (our kids are homeschooled) too. A treat for us is when I splurge and buy frozen pizzas for "payday pizza." LOL
    momof3inTN

    Answer by momof3inTN at 1:55 PM on Jun. 23, 2010

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN