Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

3 Bumps

How much is your monthly expenses...

for all household non-food items. Like detergent (laundry and dish), cleaning supplies, toilet paper, shampoo, etc.

And what do you buy?

Answer Question
 
ethans_momma06

Asked by ethans_momma06 at 8:41 PM on Jul. 10, 2010 in Home & Garden

Level 19 (6,870 Credits)
Answers (9)
  • I dont know for sure how much we spend, but I buy
    All free and clear laundry detergent
    Dawn dish soap
    Cascade dishwasher soap
    Jetdry
    Charmin toilet paper
    Herbal Essences shampoo and conditoner
    Dove sensitive bodywash
    Decker

    Answer by Decker at 8:43 PM on Jul. 10, 2010

  • I combine the cost with food, so Im not exactly sure. I probably spend around $40/month on supplies. I buy TP(and many other things) in bulk, and a 24pack lasts us about 1 1/2months- 2 months. I usually buy a lot of sponges. Other supplies I might need every few months are shampoo/coditioner, DO, shaving cream and razors, toothpaste and brushes, floss, contact lens solution, TP, paper towels, sponges, mop head, dish soap, laundry detergent and dryer sheets, picture frame, headphones, some type of household cleaner, etc.
    serioussifL

    Answer by serioussifL at 8:46 PM on Jul. 10, 2010

  • Hmmm thats a hard one to know right off... I know about how much I spend at the grocery store...but I don't have an answer on this one except that I buy most of these kinds of items at my local dollar general.THis store is becoming so popular you stand in line there almost every single time as if it was Christmas time. They have excellent prices.
    Cochise

    Answer by Cochise at 8:47 PM on Jul. 10, 2010

  • I think ares are about 30 or 40 depending on what we need that week.
    clairemomma09

    Answer by clairemomma09 at 8:51 PM on Jul. 10, 2010

  • We get Scott extra roll toilet paper, generic paper towels, the cheap laundry soap from walmart, ajax dish soap, generic hand soap, whatever shampoo and conditioner is cheapest.
    We pay about $20/month for all non-food stuff.
    Kiwismommy19

    Answer by Kiwismommy19 at 8:53 PM on Jul. 10, 2010

  • I spend about $400 a month for EVERY thing, dog food, cleaners, toilet paper, etc AND FOOD. We buy toilet paper and cleaner at SAM'S CLUB. I can spend $20 on ALL FREE CLEAR and it will last me for 2-3 months. I can spend $4 on a gallon of dish soap and it will last me 3 months. Toilet paper cost me $12 for a 6 months supply. Paper napkins: 1 container under 6 dollars and 14 months later I still have napkins. It's been 14 months since I bought coffee filters. I don't remember what it cost. It's also been 14 months or more since I bought fabric sheets. I also buy soft scrub, Lysol toilet cleaners, clorox wipes. All of those things are under $10 and will last me at last me SEVERAL, SEVERAL Months. I have only have bought the toilet cleaners once and soft scrub twice in the last 14 months. Clorox wipe I THINK every 3 months or so. Dog food $20 for 3 months of dog food. When I need those things I run to SAM'S CLUB.
    SAHMinIL2

    Answer by SAHMinIL2 at 9:38 PM on Jul. 10, 2010

  • Honestly I don't know. I probably should keep track but I don't/
    KTMOM

    Answer by KTMOM at 9:58 PM on Jul. 10, 2010

  • We average about $25 a month, but we don't spend that every month- it's more like every three months.
    Erica_Smerica

    Answer by Erica_Smerica at 1:00 AM on Jul. 11, 2010

  • I buy in bulk so I spend a lot
    mamaofficer

    Answer by mamaofficer at 12:55 PM on Jul. 11, 2010

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN