Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

1 Bump

Can you have a cookout for a family of four for $10.00 or less?

Lets hear it mammas.....can you have a cookout for your family with a side dish and dessert for less than $10.00? Lets here your ideas!

 
Beth497

Asked by Beth497 at 2:24 PM on Jul. 21, 2010 in Food & Drink

Level 6 (152 Credits)
This question is closed.
Answers (18)
  • Bar-S hotdogs at Wal-Mart are like 88cents.
    BradenIsMySon

    Answer by BradenIsMySon at 2:44 PM on Jul. 21, 2010

  • yup i do it all the time!
    1 pack hot dogs-1$
    1lb chicken thighs (about 3-4 pieces depending on size) $1
    3 boxes jello 1$
    1 bag pretzels $1
    1 tub wip cream $1
    1box rotini $1
    1 cucumber $1
    1 tomotoe $1
    1 bottle italian dressing 1$
    1 bottle BBQ

    With this you can make BBQ chicken, hotdogs, jello cake, and italian pasta salad
    wildwiccan83

    Answer by wildwiccan83 at 2:31 PM on Jul. 21, 2010

  • Yeah... A pack of hotdogs is 88cents, hot dog buns are $1... Baked beans are $1.50 for the big can... Yeah, there is no reason you can't cook out for less than $10... Hell, even with soda it can be under $10.
    SabrinaMBowen

    Answer by SabrinaMBowen at 2:26 PM on Jul. 21, 2010

  • Yea, I could. I'd get a package of hot dogs ($2), and package of buns ), ($1), 8 ears of corn ($1 for all 8 at most places), I'd get some potato salad or coleslaw from the deli ($3), and spend the remaining $3 on watermelon for dessert. :)
    LovingSAHMommy

    Answer by LovingSAHMommy at 2:27 PM on Jul. 21, 2010

  • Now that i see i can go to the park and enjoy myself and feed the family off of $10.00 that's what i'll be doing most of the time now
    1LovelyAngel

    Answer by 1LovelyAngel at 3:15 PM on Jul. 21, 2010

  • All our meals work that way because of how I shop, so it'd be hard to break down. Typically for $10 we could manage steak, salad and some veggies to grill. Change it to chicken it'd be under $5.
    NotPanicking

    Answer by NotPanicking at 8:06 PM on Jul. 21, 2010

  • I have never done that... honestly I dont think I could
    sahlady

    Answer by sahlady at 2:25 PM on Jul. 21, 2010

  • Sure can! Hot Dogs are $1 or less. Buns are $1 or less. Baked Beans or Chips are either one doable for less than $3. And Brownies for Dessert (A Brownie Mix is less than $3). So, yeah, sure could!
    mommy11260

    Answer by mommy11260 at 2:28 PM on Jul. 21, 2010

  • I think if you are thrifty, use coupons and store (no-name) brands you could. What about hot dogs, a boxed cake mix and can of frosting, and can of baked beans, and boxed pasta salad kit?
    MizLee

    Answer by MizLee at 2:28 PM on Jul. 21, 2010

  • I agree on the hot dogs and buns - corn on the cob definitely; chips; and Jello is always good for picnics!!! :)
    amw529

    Answer by amw529 at 2:29 PM on Jul. 21, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN