Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Are you selective about the bread you buy?

I usually like to buy Arnold Bread because it just tastes better. When it's not on sale I buy the store brand but the taste is not the same.

 
CafeMochaMom1

Asked by CafeMochaMom1 at 12:55 PM on Aug. 6, 2010 in Food & Drink

Level 23 (15,466 Credits)
This question is closed.
Answers (22)
  • Surely am. But not based on brand, based on ingredients. I won't feed my family garbage... if it's not on sale, I make my own.
    ObbyDobbie

    Answer by ObbyDobbie at 12:57 PM on Aug. 6, 2010

  • I make most of our bread, but when it is too hot to bake I am always careful to check the labels for fiber content. Many 'whole grain' breads are no better than white bread when it comes to fiber. I like my breads to have 3 grams or more of fiber per serving.
    Marwill

    Answer by Marwill at 1:01 PM on Aug. 6, 2010

  • i like sara lee whole grain.
    jennifer588

    Answer by jennifer588 at 12:56 PM on Aug. 6, 2010

  • I bake my own. My hubby likes that 12 grain stuff that costs $3.89 a loaf... NOT on my budget, so I make him fresh Italian bread...
    WoodWitch

    Answer by WoodWitch at 1:00 PM on Aug. 6, 2010

  • Yes I like wheat or honey wheat..Wonder bread :)
    mom2twobabes

    Answer by mom2twobabes at 12:56 PM on Aug. 6, 2010

  • I only buy the flat top bread cause i hate hate hate round top bread dont care what brand it is but round top makes me gag
    Bellsbabyboys

    Answer by Bellsbabyboys at 12:56 PM on Aug. 6, 2010

  • i buy whole wheat bread... i cant really remember the brand though.
    PURPULbutterfly

    Answer by PURPULbutterfly at 12:59 PM on Aug. 6, 2010

  • I also love the sara lee whole grain
    Ashlynnsmommy07

    Answer by Ashlynnsmommy07 at 1:00 PM on Aug. 6, 2010

  • I'll only eat Sara Lee's whole grain white
    butterflyblue19

    Answer by butterflyblue19 at 1:06 PM on Aug. 6, 2010

  • I buy the so called whole wheat stuff for $1.17 a loaf for the kids. I will occasionally by the new flat rounds for myself
    adakbride

    Answer by adakbride at 1:09 PM on Aug. 6, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN