Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

1 Bump

Grocery Budget

I am dropping hours at work to be able to stay home with my little man more! We can make it financially, but we will be tight! We currently spend about 500-650 a month on groceries for the 2.5 of us - I know that's a lot, but we never go out to eat, so that's all of our meals. I am couponing now, and shopping less brand-snobby. What is your monthly budget for food, and if it's less than ours - what tips do you use to keep it low? (we did buy quite a bit of organic and natural foods, which is coming to an end:)

Answer Question
 
TarraJoy

Asked by TarraJoy at 7:35 AM on Aug. 15, 2010 in Food & Drink

Level 10 (381 Credits)
Answers (6)
  • 2 people I buy for and a dog. Spend about $400 to $500 a month. We spend to much on the good steaks. We do not eat out much either. I buy the cheapest stuff in the store normally.

    louise2

    Answer by louise2 at 7:44 AM on Aug. 15, 2010

  • We spend about $800 a month for 2 adults and 2 school aged boys. BUT, we ALWAYS clip coupons, belong to a wholesale club, and shop in multiple grocery stores--to take advantage of items that have consistently better prices/sales/deals.

    It takes some planning, but I bet if you cut coupons, buy brand items for "main" part of the dish, and buy generic sauces, spices, veggies, and sides, you'll be able to cut your budget in half--or at least by 40%!

    Get yourself the free clip-less coupon cards that every grocery store offers, and keep them on your key chain, so you always have them with you--many stores offer deals this way, but you need your club card! Many stores also offer a running total of your savings for the year at the bottom of the receipt. It's cool when you can see by the end of the year how much a dime here and a "BOGO" there adds up!! We SAVE roughly $3000 per YEAR!! :o)
    LoriKeet

    Answer by LoriKeet at 8:29 AM on Aug. 15, 2010

  • I've managed to keep it under $250 a month for 4 adults, 1 teen boy, & 2 tweens.
    * Plan meals out before you go shopping & have a plan for everything you buy. Do not go to the store & try to plan meals while you're shopping.
    * Cook meals from scratch.
    * Make more meatless meals. There are some tasty ones!
    * Buy store brand wherever possible. I don't mess with coupons for name brand unless it's for something I have to have. Shopping at a Save A Lot or Aldi is going to be cheaper than Walmart.
    * Milk & eggs are not always the cheapest at the grocery store. I buy milk at a convenience store & eggs from a dollar store (same kind that's sold in grocery stores) for quite a bit less.
    * With produce, fresh is good but expensive. Frozen is almost as good & cheaper. The only fresh produce I regularly buy is potatoes, onions, celery, carrots, apples, & bananas, sometimes salad greens. Everything else is frozen or seasonally cheap
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 8:51 AM on Aug. 15, 2010

  • It is only 3 of us in the house. DH and I currently spend $150 every two weeks. We tend to only go over when the commissary has a case lot sale and we buy paper goods and can goods in bulk!
    adoredby3

    Answer by adoredby3 at 9:19 AM on Aug. 15, 2010

  • I feed 3 adults & 1 teenage boy and spend about $300/month give or take $50. My budget is high because I have to accomodate medical issues & special diets, but even so I still manage to keep it reasonable by buying in bulk where possible, always buying in season and making as much from scratch as possible(we eat mostly organic & all natural). I also like to plan my meals ahead before I go shopping & stick to my grocery list (those little unplanned extras can add up quickly!). I am also a big fan of "freezer cooking", where you prepare a large quantity of single/multiple meals & freeze it (cooked, raw or par-cooked) for later use. This way, when a main ingredient is on sale, I can purchase it in bulk while it's cheap & have meals for months afterward (also helpful for more lean months when I might not have as much money for groceries). It takes time to build up a stockpile of meals, but patience pays off in the long run.
    mom2aspclboy

    Answer by mom2aspclboy at 1:10 PM on Aug. 15, 2010

  • If you live in the south, this website is really good- http://www.southernsavers.com/ It lets you know all the sales at all of your local grocery stores and how you can combine the coupons you get in your daily newspaper with these sales.

    JeremysMom

    Answer by JeremysMom at 2:35 PM on Aug. 15, 2010

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN