Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

2 Bumps

Grocery Budget PIOG

I am dropping hours at work to be able to stay home with my little man more! We can make it financially, but we will be tight! We currently spend about 500-650 a month on groceries for the 2.5 of us - I know that's a lot, but we never go out to eat, so that's all of our meals. I am couponing now, and shopping less brand-snobby. What is your monthly budget for food, and if it's less than ours - what tips do you use to keep it low? (we did buy quite a bit of organic and natural foods, which is coming to an end:)

Answer Question
 
TarraJoy

Asked by TarraJoy at 7:36 AM on Aug. 15, 2010 in Money & Work

Level 10 (381 Credits)
Answers (8)
  • My budget is about 450 for a family of 4. We also dont go out to eat more than once a month. I cook ALOT. I'm a working mom and the amount is including breakfast for my 10 and 12 y o, they bring their lunch to school and cooking dinner every nite. I tried buying organic and natural but ended up throwing too much out. Before I go shopping, I check multiple store to see who has the best deals. I may go to 2 different store, one for meat one for non perishables. Couponmom.com is a FAB website that not only gives you links to multiple website that you can print coupons but also you can check the local stores and see whats on sale and where to get the coupon that matches that item.  I stock up on things when they are on sale so I dont have to pay full price. Good Luck!!!

    JCGoneLoony

    Answer by JCGoneLoony at 7:50 AM on Aug. 15, 2010

  • the way i do it ... I only buy organic or natural from locals .... you get much lower prices also they offer good deals and are willing to negotiate. Or try your best only to eat foods which are i season.
    My husband also started a garden a few years ago and we can eat free salad at lunch and dinner about 6.5-7 months of the year (in Ohio). And it really wasn't hard .. the trick is to purchase plants which have already gotten started.
    lmt_mom2010

    Answer by lmt_mom2010 at 7:53 AM on Aug. 15, 2010

  • We spend about 300 a month without going out to eat with 3 of us. I buy local and organic most of the time. I suggest for fruits and vegetables to find a farmers market near you, it's a lot cheaper. the next thing that you need to do is inventory your pantry (or cupboard) so you don't buy things that you already have and do not need. Then you need to make a weekly meal plan and stick to it. You can also make new meals out of leftovers.
    tanya_marieh

    Answer by tanya_marieh at 7:56 AM on Aug. 15, 2010

  • Since I switched to 'all natural', my bills have decreased. one major way i did this was to cut back on paper products by buying cloth napkins, reuseable storage bags, etc.
    science_spot

    Answer by science_spot at 8:41 AM on Aug. 15, 2010

  • My budget is 300 a month for a family of five and we never eat out.... I make everything from scratch and I haven't seen a steak in years...But I don't buy paper towels, I make my own laundry detergent and other cleaners and I 'm really creative in getting food to go the distance!
    WoodWitch

    Answer by WoodWitch at 9:01 AM on Aug. 15, 2010

  • There are three of us, plus frequent extra teens. We eat a mostly organic, whole foods based diet. We spend around $80 a week. Feel free to message me for tips
    rkoloms

    Answer by rkoloms at 9:16 PM on Aug. 15, 2010

  • We spend about $300-400/month on 4 people depending on how much money we have any given week. We try not to eat out too much. We do a lot of coupons and "shoppers club" which is a free discount card through one of the local stores. We also stock up on things that wont go bad when they are really cheap so that some weeks alll we really need to pick up are the things that can go bad.
    MooNFaeRie30

    Answer by MooNFaeRie30 at 5:29 PM on Aug. 16, 2010

  • we really don't have a budget we just buy it when we need it. I think I go to the store like every two weeks I spend about $70 each time. so that must be $140 a month. I use coupons, buy only what is one sale, if there is a great sale I stock up!! Like we had green gaint vegs for $10 for 24 cans. I bought 5 boxes. Since we don't use canned vegs much those will last at least a year :). Then when sunkist tuna was .50cents I bought 40 cans. Just stock up on great sales so you can just buy what you need that week or so.
    so yes family of 5 and I do it on about $140 after coupons!
    r00j04j08

    Answer by r00j04j08 at 10:41 PM on Aug. 16, 2010

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.