Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Is this a reasonable price? (ground turkey)

Sometimes my store will have ground turkey on sale for $2 for a little over a lb. (1.2 lbs) -- so I'll stock up (I'll buy 5 or 6 packages & freeze it). The regular price is $3-5 per package. Is that a decent price? (and it's 93/7 lean)

Answer Question
 
Anonymous

Asked by Anonymous at 6:03 PM on Oct. 9, 2008 in Shopping

Answers (3)
  • Where I'm at, if you get the roll of ground turkey, it's like $1.90 per lb. But if in your area it's normally much higher, and you are getting it for $2 per lb. then thats a good buy. :)
    MommaLucy

    Answer by MommaLucy at 12:56 AM on Oct. 10, 2008

  • I buy the roll, too. It's also about $1.90/lb as well.
    Ooftacat

    Answer by Ooftacat at 7:18 AM on Oct. 10, 2008

  • Unfortunately, the roll is the same price as the packaged here, but good to know my sale price is decent! thanks!
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 8:45 AM on Oct. 10, 2008

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.