Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How many people are in your family, and how much do you spend on groceries per week?

There are seven of us in all. I have two babies and I have to buy a can of formula every week and 2-3 packs of diapers a week. There also the wipes. Anyway, my DH thinks I can feed our family and get all the other necessities (toilet paper, laundry detergent, etc.) on $100 a week. I have tried and it's just not working. I make my DH's lunch everyday too. I don't know I really am trying, but he thinks I just don't care and that's not true at all. I would whether go back to work than to stress about going over on groceries again and have my DH scream at me cause I went over.

 
Anonymous

Asked by Anonymous at 4:16 PM on Aug. 28, 2010 in Money & Work

This question is closed.
Answers (8)
  • I have 7 in my household, no babies. Just 4 adults, 1 teen, and 2 tweens. My budget is under $300 a month and most months I can spend less, but I don't have the babies in my house and I'm sure I live in an area that cost of living isn't sky high. It isn't easy. It requires planning ahead, shopping carefully, and cooking a lot of things from scratch. I'm sure with 2 babies you wouldn't have the time to do that. If I had two babies, I can surely imagine it would take closer to $500 a month or more.
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 4:38 PM on Aug. 28, 2010

  • When there's 4 we spend about a $80-$130 a week So about $320-$500 a month
    but since hubby is deployed and it's just me and the kids I spend between $200-$250 a month
    mommy_of_two388

    Answer by mommy_of_two388 at 4:18 PM on Aug. 28, 2010

  • 2 in the household now.. My only child has moved out (last week) and left for college. My husband and I spend aboutg $150 a week.. Around the same amount we spent when there were 3 of us at home.
    pixie_trix

    Answer by pixie_trix at 4:20 PM on Aug. 28, 2010

  • There are 5 of us, my kids are 5, 16 & 17 plus two cats. I cook dinner every night. I only have $ 75.00 a week for groceries and we get no help or assistance. I make all my own cleaners and laundry detergent, so I don't buy that nor do I buy paper towels. I bake my own bread so that is also not purchased. It is hard. Recently, someone here told me about the Angel Food Ministries. I have a site around the corner from my house. I put my first order in today and it will help us soooo much, I only wish I had known about it two years ago. 

    WoodWitch

    Answer by WoodWitch at 4:24 PM on Aug. 28, 2010

  • we are a family of 4 to be be 5
    I buy bulk on most things and hubby gets lunch made for him as well..
    every two weeks I shop and its normally 200.00
    I buy in bulk for items that I want to last ( toilet paper, wipes, diapers, tooth paste, shampoo and conditioner, body soap etc..)
    So I buy those Items once a month but sometimes it last up to three months without purchasing those things.
    Claudiomom

    Answer by Claudiomom at 4:25 PM on Aug. 28, 2010

  • 2 adults, about $110 a week.
    Bmat

    Answer by Bmat at 4:35 PM on Aug. 28, 2010

  • Family of 7 (kids are 9, 10, 13, 21 months, and 7 weeks), and we usually end up feeding at least one extra teen/adult every night. I spend between 100-125/week, but that doesn't include diapers, wipes, or formula (I breastfeed - much cheaper!!). If you are really having a hard time, can you not get WIC or food stamps?
    missanc

    Answer by missanc at 4:37 PM on Aug. 28, 2010

  • We typically spend $100/week on those things and we have two adults, a toddler, and a newborn. I think the biggest factor in the ability to do that for a larger group would actually be how much your older children are eating.
    tyheamma

    Answer by tyheamma at 5:02 PM on Aug. 28, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN