Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

is $1.99/lb a good price for ground beef

Answer Question
 
blue_glass_mama

Asked by blue_glass_mama at 9:41 AM on Aug. 30, 2010 in Food & Drink

Level 17 (3,982 Credits)
Answers (11)
  • Yes
    MamaJen74

    Answer by MamaJen74 at 9:42 AM on Aug. 30, 2010

  • I second that yes that is cheap We usually get ours for $3 and up
    Truelove77

    Answer by Truelove77 at 9:45 AM on Aug. 30, 2010

  • I think its a great price here it is 2 times that and we dont buy it often
    amandaeastman

    Answer by amandaeastman at 9:45 AM on Aug. 30, 2010

  • Thats a really good price!! Even on sale the cheapest I've seen it is $2.49.
    Scuba

    Answer by Scuba at 9:51 AM on Aug. 30, 2010

  • YES!!!
    twinsplus2more

    Answer by twinsplus2more at 9:51 AM on Aug. 30, 2010

  • Yes, but where are you getting it at? Can you trust that it's "all" meat? I say that because it's a known practice for some places to ADD ice chips to the meat. This bulks up the weight, and they sell it as if you are getting 1lb of meat, but in reality it's only 0.75 lbs of meat and .25 lbs of ice chips (water). I won't buy my meats from certain places because of their practice of adding ice chips to the meat to bulk up it's weight, but really it's not "all" meat. In my personal experiences it's those that over meat at an incredible offer are the ones that have add ice (water) to the product. Of course they can let it go real cheap, because it's not "all" meat! They are still getting their money and customer is getting a rip off, because clearly they didn't get what they paid for! On the other hand if you really trust your butcher/store and KNOW they don't do that, then it's a great deal!!!
    SAHMinIL2

    Answer by SAHMinIL2 at 10:05 AM on Aug. 30, 2010

  • It depends on what percent lean it is. I almost always get 92 or 93 percent lean, and that is a great price for that lean. It is usually that price once a month or so, and I stock up and buy 10 pounds or more.

    If you buy 80 or 85 percent, then I have seen it for 1.49/pound.
    twin_mommy

    Answer by twin_mommy at 10:51 AM on Aug. 30, 2010

  • yes
    regian19832002

    Answer by regian19832002 at 10:03 PM on Aug. 30, 2010

  • I am thinking about buying 20-40 pounds, My frezzer is getting empty and I have been planing on filling it before winter.
    blue_glass_mama

    Comment by blue_glass_mama (original poster) at 10:43 PM on Aug. 30, 2010

  • it depends... we get 1/2 cow from a local farmer for under $3 per pound... grass fed, free range, organic... if you price the steaks at normal market price, we are getting our ground beef for under $0.25 per pound... i wouldn't buy it for $1.99 ever... and then it would depend on the 80/20 or 90/10 or whatever ratio...
    asil

    Answer by asil at 11:39 PM on Aug. 30, 2010

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN