Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

Meal Budget.

How much do you spend on groceries per week?
What do you buy to make it through that week for all meals?

Answer Question
 
sstepph

Asked by sstepph at 9:11 AM on Sep. 1, 2010 in Food & Drink

Level 22 (14,850 Credits)
Answers (10)
  • I spend roughly $125/week for my family of 7 (2 adults, 1 teen, 2 elem kids, 1 toddler and a baby). I stock up on meats when they are on sale and freeze what I'm not using that week. I also buy meat in bulk packages and repackage at home. We eat a lot of casseroles - and I make sure to make something heavy on carbs to fill up my 10 and 13 year old boys, potatoes, rice, etc.
    I plan out my meals ahead of time using the coupons from the Sunday paper and the grocery store flyers, plus taking an inventory of what I have. My kids eat school lunch, so that's not figured in to my weekly shopping - just breakfast, supper and snacks.
    missanc

    Answer by missanc at 9:19 AM on Sep. 1, 2010

  • We spend about $70 per week for me, my DH, and my 10 year old son. I buy heavy on meat items that are on sale, freeze what I don't use. If any of the other things are on sale that we normally use I always buy extra.
    Also, one thing that saves me time and money, is I get all the local sales papers from the grocery stores in my area in the mail once a week. So, I go through them, write down what I want & the price it is on sale & where. Then I head to Walmart, with my list and my sales papers, and I price match the items I need at the sales price of other places! Gives a whole new meaning to one stop shopping!
    mommy11260

    Answer by mommy11260 at 9:25 AM on Sep. 1, 2010

  • I only have $75 a week for a family of 5 (2 adults, 2 teens & 5 yo). I only buy three meat products and stretch it out for the week by making two meals from each, just add extra sides so that plates are full! On the odd day we usually have breakfast for dinner. My usual dinner is a meat, carb (potato, rice, pasta), vegetable, salad, fruit, bread (rolls, biscuits,) and to really stretch it out, sometimes I add a cup of soup. I usually buy rice and pasta in big packages and stock up on canned fruit. It also has to stretch to serve breakfast, lunch and dinner! I don't buy paper towels or cleaning/laundry stuff because I use washable bar towels and make my own cleaning/laundry detergent.
    WoodWitch

    Answer by WoodWitch at 9:28 AM on Sep. 1, 2010

  • We've been shopping vegetarian and cooking from scratch so we've been spending about $65 a week on groceries for the 3 of us (baby doesn't eat yet). We noticed a HUUUUGE drop in our grocery bill when we got rid of the microwave. All those convenience meals add a ton to your bill.

    We buy lots of fresh fruits and veggies (most organic, some not) and then shop from the organic section for other stuff. We eat a lot of beans for the protein and those are super cheap.
    LuckyPlusOne

    Answer by LuckyPlusOne at 9:42 AM on Sep. 1, 2010

  • Oh wow, I spend (apparently way too much) $150 for my husband and I for a week, DD is 3mo 3 wks and EBF, I also buy meat in bulk and repackage it at home. Crockpot meals and cassaroles are by far the cheapest meals but DH gets tired of them quickly and our only splurge is food so... But I will buy a pork loin and cut it up myself into pork chops and pork roasts, I buy boneless skinless chicken breasts and use them for all kinds of recipes either whole or chunked, burger is another meat staple, I buy it in the rolls of 3 pounds and seperate it into 1 pound portions, and my staples of dry goods buying are beans, noodles, flour, and corn meal, and then potatoes, carrots, celery, green peppers, onions, cauliflower, broccoli, zuchinni, squash and cabbage are my most purchased vegetables. canned veggies are a life saver as well. And that is just for dinners. Use the leftovers for lunch the next day. Breakfast is cheap and easy.
    MilkingMomma

    Answer by MilkingMomma at 10:31 AM on Sep. 1, 2010

  • About $40-$60 a week for 2 adults and 2 kids I buy only what is on sale. plus milk and bread, sometimes I will spend more or less depending what is on sale, I buy meat if the fall enough for pretty much they whole year as well as tp when it goes on sale, I buy a years worth and canned veggies, there was a 12/ $4.33 sale and I bought 30 cans each green beans, corn and peas, and if there is nothing on sale I will stock up on other canned veggies, and sometimes I will go to the dead bread store and stock up on a months worth of bread, for cheap and freeze it. I always have lots and lots of stuff around. I always make sure I now the best buy dates on the cans too and rotate old stuff up front and new stuff in back, because what is the point of stocking up and them wasting it because it gets too old!
    blue_glass_mama

    Answer by blue_glass_mama at 11:10 AM on Sep. 1, 2010

  • I spend 100 a week. actually this week I only spent $88
    cassie_kellison

    Answer by cassie_kellison at 11:24 AM on Sep. 1, 2010

  • I spend about $60/week or less on groceries. I shop the weekly ads, check the cupboards and freezer and meal plan from that. For example, this week a whole chicken is on sale for .79/pound and ground beef is $1.99/pound. A whole chicken I can easily get 3 meals out of it, but switch it up so it does not get boring.
    FLmomma2be

    Answer by FLmomma2be at 11:58 AM on Sep. 1, 2010

  • I spend an average of $45 - $65 a week for a family of 4 adults, 1 teen boy, and 2 teens. I do not shop every week, it's more like once a month, just because I despise shopping.
    I plan all of our meals ahead of time, including snacks, and then make a list according to that and what I have on hand. I typically buy eggs, cheese, apples, bananas, carrots, celery, peanut butter, canned tomatoes, any meat that I need, flour, and other misc. ingredients that I need.
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 1:24 PM on Sep. 1, 2010

  • I was spending about $125/week for our family of four but we were going to Walmart so some of that was stuff other than groceries. I have since started going to Aldi's and spent $48 last week. I bought some meat to freeze, fresh fruits, a couple frozen pizzas, breakfast cereals, etc. We have been eating a lot of casseroles, stir fries, spaghetti. It's worked out pretty well and I'm gonna keep doing this. My kids don't care if the food isn't name brand or not.
    Nindy

    Answer by Nindy at 9:19 AM on Sep. 2, 2010

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.

Next question in Food & Drink
help!!!!!!!!!!!

Next question overall (Travel)
Traveling in a camper?

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN