Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

1 Bump

How much do you spend on groceries per week and how big is your family?

 
Leigh519121

Asked by Leigh519121 at 7:12 AM on Oct. 1, 2010 in Shopping

Level 15 (2,261 Credits)
This question is closed.
Answers (16)
  • 50-75 a week for a family of 4
    lchristianson5

    Answer by lchristianson5 at 8:20 AM on Oct. 1, 2010

  • about 150 per week, my family is two adults, one 7 year old and one 2 year old-living in Australia though
    katiemum

    Answer by katiemum at 7:14 AM on Oct. 1, 2010

  • 50-65 dollars a week. w/ shopping at several stores for sales and using a few coupons. family of 4 2 adults one toddler one school age child.
    But_Mommie

    Answer by But_Mommie at 7:16 AM on Oct. 1, 2010

  • We are pretty bad at getting our grocery costs down, I really need to get re-registered with "the grocery game". With that being said, family of 5 and between $200 - $250 per week.

    shanlaree

    Answer by shanlaree at 7:25 AM on Oct. 1, 2010

  • I do not have a car so I shop monthly (and get a cab back). I spend about $200 a month for 2 adults...that boils down to $50 a week.
    MaryWolfe

    Answer by MaryWolfe at 7:26 AM on Oct. 1, 2010

  • On avg. we spend about $200/wk to feed a family of 5. And that's looking for the bargains & cutting coupons!
    mrsmom110

    Answer by mrsmom110 at 7:30 AM on Oct. 1, 2010

  • we'll if I am able to get a ride to walmart or not. I live behind a grocery store but they are really expensive! If I go to walmart then I usually spend $300 for the whole month, if I go to the store that I live behind I spend at least $100 a week
    SabrenaLeigh

    Answer by SabrenaLeigh at 7:30 AM on Oct. 1, 2010

  • oh and we are a family of 5, 2 adults a 2yr old 1yr old and 3week old (he's breastfed though)
    SabrenaLeigh

    Answer by SabrenaLeigh at 7:31 AM on Oct. 1, 2010

  • we are a family of 5 (2 adults 3 kids ages 16,14,6) I spend about $150.00 per week but recently have been able to cut that by about $30 with coupons and sales. I have learned to stock up when you have coupons combined with sales and shop different stores for certain things like cereal store brand at the grocery store or wal-mart for name brands. Cereal is about a $1 or so less at wal-mart even toiletries are cheapers at wal-mart too.
    oceanspearl

    Answer by oceanspearl at 7:37 AM on Oct. 1, 2010

  • $125/wk 2 adults 5 children
    matthewscandi

    Answer by matthewscandi at 7:43 AM on Oct. 1, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN