Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

4 Bumps

How much do you spend on groceries per month?

My Dh does the grocery shopping based on my list. But he buys alot I wouldn't buy. He is spending on food alone about $1500 per month. We do not eat out. Just curious. How amny are in your home and how much to you spend?

Answer Question
 
martinmommy26

Asked by martinmommy26 at 10:07 AM on Oct. 6, 2010 in Money & Work

Level 16 (2,752 Credits)
Answers (22)
  • Per month? Usually about $400-$500.
    SuperrMommyy

    Answer by SuperrMommyy at 10:09 AM on Oct. 6, 2010

  • Two adults and 2 children in the house.
    SuperrMommyy

    Answer by SuperrMommyy at 10:09 AM on Oct. 6, 2010

  • wow! that's alot of money.....there are 4 of us and we usually spend about 450 a month
    josiesmommy00

    Answer by josiesmommy00 at 10:09 AM on Oct. 6, 2010

  • Over $500. Family of 5 and countless guinea pigs.
    Izsarejman

    Answer by Izsarejman at 10:10 AM on Oct. 6, 2010

  • 400. for two adults and 7 kids
    kileighsmommie

    Answer by kileighsmommie at 10:13 AM on Oct. 6, 2010

  • $400-$500, family of 3, one dog..we eat-in most of the time, and average 1-2x dinner-out/week.
    dullscissors

    Answer by dullscissors at 10:14 AM on Oct. 6, 2010

  • for 2 adults and 1 child 200-250
    wildwiccan83

    Answer by wildwiccan83 at 10:15 AM on Oct. 6, 2010

  • We are a family of 5 & I spend on avg. about $200/wk. That's w/ bargain shopping & cutting coupons. We may eat out or get take out about 1-2 times weekly. (So add about another $50/wk for that) If I could get a cow that squirted out 2% on 1 side & skim on the other, it'd be cheaper for us to own the cow! (we go thru about 8 gals/milk/wkly)
    mrsmom110

    Answer by mrsmom110 at 10:16 AM on Oct. 6, 2010

  • 2 adults, 1 teenager and 2 kids. I spend about $400/month. I have learned to shop well and not buy any premade items. I also don't buy any extra junk. If my husband shopped we'd probably spend about $1,000/month so he is banned from the market.
    Orionsgirl

    Answer by Orionsgirl at 10:18 AM on Oct. 6, 2010

  • family of four around $150-200 every 2 weeks. And that includes things like toilet paper, paper towles, kitchen and bathroom cleaner because i shop at the super walmart and get it all in one big swoop. So on the $200 weeks is the times i'll have to get items like that.
    MissAlisabeth

    Answer by MissAlisabeth at 10:20 AM on Oct. 6, 2010

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN