Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

1 Bump

How much is your water bill,

and how many gallons do you use per month?

 
lovinangels

Asked by lovinangels at 3:58 PM on Oct. 13, 2010 in Money & Work

Level 39 (112,638 Credits)
This question is closed.
Answers (16)
  • $35 for a family of 4. Me, dh, ds(5) and dd(2). We don't drink water from the tap but I do an average of 5 loads laundry daily. All bed linens get washed it hot water once a week and bath towels, washcloths, etc every time they are used. Its amazing how fast bacteria grows. I don't want my family getting sick!!!! I used to was sheets a lot less often and we DID get sick more often. Now we each get maybe one cold a year, and sometimes not even that. We never get the flu or stomach bugs either. We average about 225 gallons of water daily if memory serves me correct.
    SweetLoveofMine

    Answer by SweetLoveofMine at 4:03 PM on Oct. 13, 2010

  • About 7,000 and its a flat rate of 22.50 for up to 10,000 gallons.
    mommyofAurora

    Answer by mommyofAurora at 4:00 PM on Oct. 13, 2010

  • I don't know how many gals... I pay it yearly so I don't pay that much attention... But it averages out to about $65 a month for 5 people.
    SabrinaMBowen

    Answer by SabrinaMBowen at 4:00 PM on Oct. 13, 2010

  • I don't know the gallons but we pay $100.00 a month! And there is only 2 of us.
    sue118

    Answer by sue118 at 4:01 PM on Oct. 13, 2010

  • Flat rate and they don't sem to actually track the number of gallon... is 25.00 plus fees so about 32.00. We have no sewer (septic tank) so no sewer fees. If we did it would be double.
    But_Mommie

    Answer by But_Mommie at 4:02 PM on Oct. 13, 2010

  • $30 a month
    peanutsmommy1

    Answer by peanutsmommy1 at 4:02 PM on Oct. 13, 2010

  • 3,000 gallons per month for us = about $40
    kksmomma1019

    Answer by kksmomma1019 at 4:04 PM on Oct. 13, 2010

  • It's always around $65.00 a month for water, sewage, and trash. Not sure on the gallons, sorry.
    xxlilmomma09

    Answer by xxlilmomma09 at 4:05 PM on Oct. 13, 2010

  • I don't know the gallons, but we've been running between $25-$30 a month for the three of us.
    bandgeek521

    Answer by bandgeek521 at 4:07 PM on Oct. 13, 2010

  • $56-66/month

    $28-33 for the water
    $22 for the sewer
    $8 for user fees
    KairisMama

    Answer by KairisMama at 4:42 PM on Oct. 13, 2010

close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN