Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

1 Bump

Want to save money on school lunches?

Follow the tips from this article:
Lunch money: The cost of convenience
Children can eat healthier and significantly reduce packaging waste.
Excerpts from article by Sarah Deveau from Investopedia.
Wastefreelunches.org states that a pre-packaged lunch costs about $4.02 a day, or $723.60 per school year, compared to $2.65 a day ($477.00 per school year) for a waste-free lunch — a difference of $246.60 per person per year. Though some pre-packaged single-serving products are clearly more expensive per serving than the bulk packages, other items might appear so inexpensive it's easy to assume you can't make it yourself for less. However, the made-from-scratch version is nearly always less expensive.

 
tasches

Asked by tasches at 6:38 PM on Oct. 13, 2010 in

Level 48 (298,202 Credits)
This question is closed.
Answers (2)
  • interesting, thanks!


    www.cullensforever.com
    cullensforever

    Answer by cullensforever at 7:01 PM on Oct. 13, 2010

  • Link to full article: http://today.msnbc.msn.com/id/39526412/ns/today-money/
    tasches

    Comment by tasches (original poster) at 6:39 PM on Oct. 13, 2010

Next question in
anyone in college!!!

Next question overall (Relationships)
What would you do.......

close Cafemom Join now to connect to other members! Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN