Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

1 Bump

What is your usual grocery budget?

 
Bubbie0809

Asked by Bubbie0809 at 5:06 PM on Oct. 17, 2010 in Money & Work

Level 31 (47,643 Credits)
This question is closed.
Answers (18)
  • Under $50/wk, including cleaning supplies, toiletries, etc.
    NotPanicking

    Answer by NotPanicking at 7:13 AM on Oct. 18, 2010

  • $250 a month, average, for 4 adults, 1 teen boy, and 2 tweens. BLEW it yesterday (spent $349.20), but it'll last us for six weeks with the addition of a few more dozen eggs and gallons of milk.
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 5:39 PM on Oct. 17, 2010

  • 400.00 to 450.00 every two weeks, varying on what we need. I do live in Hawaii so it makes it much more expensive, but that is the cost of shopping at the commissary which is roughly 30% cheaper than shopping off base.

    Budget is quoted for two adults and one toddler =).
    Glamourina

    Answer by Glamourina at 5:08 PM on Oct. 17, 2010

  • i usually shop every few days bc i eat alot of fruit and salad, and i never know what im going to want in the future.
    i usually spend 350 a month, or try to. sometimes i spend 400 a month.
    its me my SO and our 16 month old.
    PURPULbutterfly

    Answer by PURPULbutterfly at 5:10 PM on Oct. 17, 2010

  • My budget is about 450 a month. Its just me and my baby, though. Its just high b/c I buy alot of fresh foods.
    brailees_mammy

    Answer by brailees_mammy at 5:13 PM on Oct. 17, 2010

  • We are a family of 3 with one on the way. We don't buy processed foods, junk foods, or sodas. We just stick with the freshest possible foods and organics. I would say that we typically spend between $500-$600/monthly, but we don't really have a budget.
    Erin814

    Answer by Erin814 at 5:20 PM on Oct. 17, 2010

  • We are a family of four and I spend about $400 dollars a month. That includes all my paper/diapers (for 2) and hygiene stuff. We get our veggies at the farmer's market and try to buy local whenever we can.
    tobys.mommy

    Answer by tobys.mommy at 5:37 PM on Oct. 17, 2010

  • Around $200 a month for a family of 3. Me and 2 boys, 9 and 6. I buy my produce from fruit stands and farmers markets and cook from scratch when I can.
    Ginger0104

    Answer by Ginger0104 at 5:43 PM on Oct. 17, 2010

  • There are three of us, plus the occasional extra teen. We eat a mostly organic, whole foods based diet; make most of our own cleaners, and spend around $90 a week.
    rkoloms

    Answer by rkoloms at 5:44 PM on Oct. 17, 2010

  • I would say that we average $250 a week. That includes food, paper products, toiletries and cleaning supplies, and the occasional book or outfit when we are at Costco.
    twin_mommy

    Answer by twin_mommy at 5:47 PM on Oct. 17, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN