Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

How much??

How much where you live for a gal. of Milk

Answer Question
 
abellvalerie

Asked by abellvalerie at 7:23 PM on Oct. 28, 2008 in Just for Fun

Level 2 (9 Credits)
Answers (11)
  • $2.39/gallon
    chupachyps

    Answer by chupachyps at 7:25 PM on Oct. 28, 2008

  • We have paid up to $5 bucks....I am not kidding! Groceries are ridiculously high here!  

    MommasCooCoo

    Answer by MommasCooCoo at 7:27 PM on Oct. 28, 2008

  • $3.96
    manna1qd

    Answer by manna1qd at 7:29 PM on Oct. 28, 2008

  • We pay about 3.69 a gal but I wouldn't buy it unless it's on sale ( Arizona )
    abellvalerie

    Answer by abellvalerie at 7:37 PM on Oct. 28, 2008

  • Tell me where you live
    abellvalerie

    Answer by abellvalerie at 7:38 PM on Oct. 28, 2008

  • Usually they have a sale of 2 for $6 around here. Some places you have to buy two gallons, others you don't. I'm in DFW TX.
    Serafyna

    Answer by Serafyna at 7:42 PM on Oct. 28, 2008

  • I don't know, we buy either organic milk ($3.50/half gallon) or Almond Milk, which is even higher.
    SandyP0626

    Answer by SandyP0626 at 7:51 PM on Oct. 28, 2008

  • $3.68 on sale @ Wal-Mart this week
    But_Mommie

    Answer by But_Mommie at 8:10 PM on Oct. 28, 2008

  • It's more than $4, but you can get it on sale 2 for $6
    jespeach

    Answer by jespeach at 8:30 PM on Oct. 28, 2008

  • I live in Gillette it runs for 2.98 up to 3.59 a gallon unless its on sale then sometimes cheaper.
    SarahP1008

    Answer by SarahP1008 at 11:03 PM on Oct. 28, 2008

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.