Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

3 Bumps

If you only had $5 to spend on food for 3 days, what would you buy?

I would have put this in Just For Fun, but I figured it would get moved.

I would probably buy two loaves of bread, some tuna, and ham/turkey/bologna some kind of lunch meat.

 
Mrs.BAT

Asked by Mrs.BAT at 9:34 PM on Nov. 13, 2010 in Food & Drink

Level 38 (105,028 Credits)
This question is closed.
Answers (27)
  • peanut butter,eggs,bread
    butterflyblue19

    Answer by butterflyblue19 at 9:35 PM on Nov. 13, 2010

  • Beans, rice and eggs and an onion.
    BluDog

    Answer by BluDog at 9:38 PM on Nov. 13, 2010

  • Bread and peanut butter and then just drink water
    mommy_of_two388

    Answer by mommy_of_two388 at 9:35 PM on Nov. 13, 2010

  • Well, that wouldn't be unusual for me ... that's why I shop the day-old baked goods, the reduced produce, and the scratch/dent bins of canned goods every day on my way home.
    As for this question, what I would buy would depend on what I found in the places mentioned above!
    aliceinalgonac

    Answer by aliceinalgonac at 9:36 PM on Nov. 13, 2010

  • a pack of hotdogs-$1.00, bread-$.98, tuna-$.35 a can, and some cheese-$2.15.
    Lovin_mybaby5

    Answer by Lovin_mybaby5 at 9:37 PM on Nov. 13, 2010

  • 2 boxes of spaghetti ($2.00)
    1 can of spaghetti sauce ($1)
    bag of frozen veggies ($2.00)
    Fallaya

    Answer by Fallaya at 9:38 PM on Nov. 13, 2010

  • Eggs, bread, and milk.

    earlgrey

    Answer by earlgrey at 9:38 PM on Nov. 13, 2010

  • Gotta agree with BluDog. I used to eat on $10 a week. I ate a lot of beans, rice, and eggs. And I shopped at Aldi.
    Airamana

    Answer by Airamana at 9:41 PM on Nov. 13, 2010

  • bread and tuna probably
    pookipoo

    Answer by pookipoo at 9:44 PM on Nov. 13, 2010

  • I would head to Rancho Liboria (a chain in the west/southwest). I'd get beans bulk (89 cents/lb), rice in bluk (89 cents/lb), onions (3 lbs/.99 this week), garlic (a buck a pound), and eggs. Wouldn't be very exciting of course but we'd stay filled up. :-)
    eema.gray

    Answer by eema.gray at 9:47 PM on Nov. 13, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN