Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

how much do you think all this is going to cost? Making buckeye balls

shortning
butter
semi sweet chocolate morsels (12 oz)
powder sugar (16 oz)
peanut butter (16 oz)

 
Anonymous

Asked by Anonymous at 2:40 PM on Nov. 20, 2010 in Food & Drink

This question is closed.
Answers (5)
  • maybe 8-10 dollars depending on what brands you buy.
    But_Mommie

    Answer by But_Mommie at 2:45 PM on Nov. 20, 2010

  • Not that much. If you go store brand with a lot of those it could be a little more than $10, maybe even less.
    Izsarejman

    Answer by Izsarejman at 2:45 PM on Nov. 20, 2010

  • If you have an Aldi nearby, about half what it would cost at WalMart.
    NotPanicking

    Answer by NotPanicking at 2:53 PM on Nov. 20, 2010

  • When I make these I use chocolate almond bark instead of chocolate chips and shortening to really cut the cost - it works great.
    scout_mom

    Answer by scout_mom at 3:30 PM on Nov. 20, 2010

  • When I make these I use chocolate almond bark instead of chocolate chips and shortening to really cut the cost - it works great.

    what is your recipe?
    Anonymous

    Comment by Anonymous (original poster) at 3:31 PM on Nov. 20, 2010