Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

is any of your babies using ENFAMIL NUTRAMIGEN?

My son just recently had to switch to this kind of formula, and was wondering if any other moms are out there that uses this formula. We get WIC, but i always end up buying an extra can. Any suggestions where to get it cheap?

 
ldc90

Asked by ldc90 at 10:30 PM on Nov. 5, 2008 in Babies (0-12 months)

Level 8 (261 Credits)
This question is closed.
Answers (7)
  • my dd used to use it. i don't know how many cans you get from wic but if they don't give you enough then your doc should be able to give you a perscription to take to the pharmacy, medicaid will pay for it since it is medically necessary for your baby.
    punkomama08

    Answer by punkomama08 at 10:32 PM on Nov. 5, 2008

  • have you signed up on their website?
    sweetvietchic

    Answer by sweetvietchic at 10:31 PM on Nov. 5, 2008

  • the enfamil website? no.
    ldc90

    Answer by ldc90 at 10:32 PM on Nov. 5, 2008

  • Ugh! My son was on Nutramigen for almost a year - I know how you feel!

    Have you try the Enfamil website yet? If you register, they'll send you freebies:

    http://www.enfamil.com/app/iwp/enfamil/certificate.do?dm=enf&id=/Consumer_Home2/Enf_Tools_Resources/Enf_Programs_Offers/Nutramigensample&iwpst=B2C&ls=0&csred=1&r=3403395378
    Avon_Calling

    Answer by Avon_Calling at 10:37 PM on Nov. 5, 2008

  • EBAY!!!! you can get a smokin deal on a few cans for about the price of one. Then you will have some on hand for next month :)
    humaniterian87

    Answer by humaniterian87 at 10:44 PM on Nov. 5, 2008

  • http://cgi.ebay.com/4-1lb-Cans-of-Enfamil-Nutramigen-LIPIL_W0QQitemZ180303001934QQcmdZViewItemQQptZFeeding?hash=item180303001934&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1208|66%3A2|65%3A12|39%3A1|240%3A1318
    humaniterian87

    Answer by humaniterian87 at 10:46 PM on Nov. 5, 2008

  • also if you only need to get through a day or two before you can get more you can buy a can of concentrate or ready to feed over all its more expensive but as a once in while thing its cheaper than buying a can of powder :)
    humaniterian87

    Answer by humaniterian87 at 10:47 PM on Nov. 5, 2008