Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

2 Bumps

How much does a pound of hamburger cost where you live?

 
Anonymous

Asked by Anonymous at 3:21 PM on Dec. 4, 2010 in Food & Drink

This question is closed.
Answers (14)
  • depends. The 'roll' is about 1.99. The lean is closer to 3.25 per pound.
    But_Mommie

    Answer by But_Mommie at 3:25 PM on Dec. 4, 2010

  • if it is pre packed before it gets to the store about 1.80 if it is ground at the store about 2.25
    jennifer588

    Answer by jennifer588 at 3:23 PM on Dec. 4, 2010

  • It is about $1.69 a pound on average.
    ErinsMomma1

    Answer by ErinsMomma1 at 3:24 PM on Dec. 4, 2010

  • Extra lean is $3.69 a lb.
    regular is $2.99 a lb
    wheresthewayout

    Answer by wheresthewayout at 3:35 PM on Dec. 4, 2010

  • 1.65 a pound and it's lean. I buy a 1/2 cow instead of getting it at the store. It's grain fed so it's lean and I can request the cuts I want and then use the rest for ground beef. That being said, I get t-bone, filets, and roasts for 1.65/lb too.
    Jademom07

    Answer by Jademom07 at 3:37 PM on Dec. 4, 2010

  • I go to a local butcher and it is about $1.50 per pound.
    Peajewel

    Answer by Peajewel at 8:55 PM on Dec. 4, 2010

  • 5.00 total for a pound.
    Mom2Just1

    Answer by Mom2Just1 at 9:14 PM on Dec. 4, 2010

  • depends where i get it. one grocery store is $3.85 for pre-packaged ground chuck (85% lean). wal mart is $2.57 for pre packaged ground chuck. another store is anywhere from $1.89 - $2.49 for ground-in-the-store chuck. last time we butchered our own we paid $1.65 per pound for everything (85%, steaks, roasts, etc).
    annanonnymommy

    Answer by annanonnymommy at 10:59 PM on Dec. 4, 2010

  • Anywhere from $3-$6, it all depends on where I go and what type I get.
    itsallabtthem84

    Answer by itsallabtthem84 at 12:37 AM on Dec. 5, 2010

  • The cheap 70/30 is $2.86/lb the 80/20 I buy is $3.45/lb (this is for the packages and NOT the rolls)
    kjbennett26

    Answer by kjbennett26 at 7:05 AM on Dec. 5, 2010

close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN