Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

1 Bump

How much do you spend in groceries monthly?

 
ILOVEMYBOYS704

Asked by ILOVEMYBOYS704 at 2:04 PM on Jan. 3, 2011 in Food & Drink

Level 21 (10,595 Credits)
This question is closed.
Answers (19)
  • I average $250 a month for 4 adults, 1 teen boy, 2 tweens. That typically includes toilet paper and all groceries. Last month I spent under $100 and this month I only have around $60, but I've got all my meals planned and I should be able to do it.
    michiganmom116

    Answer by michiganmom116 at 2:08 PM on Jan. 3, 2011

  • Too much
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 2:06 PM on Jan. 3, 2011

  • Usually around $200 for 6 of us, maybe $300 some months. Not counting dog food, toiletries, etc - that would be another $10-50, depending on the month.

    And yes, that's per month, NOT week.
    Anonymous

    Answer by Anonymous at 2:43 PM on Jan. 3, 2011

  • Around $800
    gemgem

    Answer by gemgem at 2:05 PM on Jan. 3, 2011

  • about $500
    dullscissors

    Answer by dullscissors at 2:06 PM on Jan. 3, 2011

  • Good question. I think around 400 GBP. Not sure though. We usually do a two weeks shopping on the internet and we fill up the gaps from a little local grocery store. So I am not really sure. But I guess so:P
    adriennfaklya

    Answer by adriennfaklya at 2:07 PM on Jan. 3, 2011

  • About 150.00 a month.but i purchase my meat by the side and pork also .Love shopping in my freezer for supper.Its cheaper and better for you to do it this way.
    grismelda

    Answer by grismelda at 2:09 PM on Jan. 3, 2011

  • We are blessed to have a freezer full of meat. At the store each week I spend about $60 - $70.00's. We're a family of 5 (our 3 girls are 1, 3 and 5 yr.).


    Sabrina

    csmsand

    Answer by csmsand at 2:13 PM on Jan. 3, 2011

  • Probably 250-300 a month. This includes food for two dogs and two cats and puppy pads.
    mistynights234

    Answer by mistynights234 at 2:19 PM on Jan. 3, 2011

  • it varies a LOT lot. My son brings a lunch from home and SOMETIMES my husband does too. It's at least $500 usually
    hibbingmom

    Answer by hibbingmom at 2:30 PM on Jan. 3, 2011