Join the Meeting Place for Moms!
Talk to other moms, share advice, and have fun!

(minimum 6 characters)

do you think healthy eating is expensive???

Answer Question
 
neng999

Asked by neng999 at 5:09 PM on Jan. 9, 2011 in Health

Level 13 (1,353 Credits)
Answers (15)
  • I sure do!!! :)
    Ananomys

    Answer by Ananomys at 5:10 PM on Jan. 9, 2011

  • no
    mommy_of_two388

    Answer by mommy_of_two388 at 5:10 PM on Jan. 9, 2011

  • organic eating is expensive. healthy eating is not if you know how to shop, where to shop, how to shop the sales, and how to use coupons
    momofone725

    Answer by momofone725 at 5:12 PM on Jan. 9, 2011

  • I think it depends on what you're buying. I have been on a diet/lifestyle change for almost 2 months now and I haven't noticed a change in my grocery bill. If anything I'm saving money because I'm not eating out
    Parkers_Mommy8

    Answer by Parkers_Mommy8 at 5:12 PM on Jan. 9, 2011

  • For us, it's a lot more expensive, but we have to drive about 40 miles to the nearest whole foods store and our town has one grocery store and one walmart, not a lot of options.
    scout_mom

    Answer by scout_mom at 5:12 PM on Jan. 9, 2011

  • no, it's actually cheaper if you buy fresh fruits and veggies :)
    calliesmommie

    Answer by calliesmommie at 5:12 PM on Jan. 9, 2011

  • Compared to what?

    The treatment for diabetes? The care for heart disease? The cost of being 800 pounds?

    The ingredients may appear to be more expensive, but for all the 'cost per pound' might be higher, the 'cost per nutrient' is much, much lower. And one of the things Covert Bailey taught me in the 80s was 'if you want to survive on Twinkies, you're going to have to eat a truckload' --your body needs and wants nutrients. When a food is very, very low in nutrients, you will find yourself eating more and more just to get what you need.

    The opposite is also true: when you eat nutrient-dense foods, hardly any is more than enough. That's why paying $28 for a plate of fine dining is often much more satisfying than paying $8 for a platter of 'good deal' at a cheap restaurant.

    Try eating 1/2 a cup of really good ice cream sometime... compared to eating 3 cups of cheap, air-filled 'frozen dairy product'.
    LindaClement

    Answer by LindaClement at 5:14 PM on Jan. 9, 2011

  • Junk is way cheaper
    hotrodlassie

    Answer by hotrodlassie at 5:14 PM on Jan. 9, 2011

  • yes and I hate it. Esp when we get something that goes really fast, I have no choice but to buy the not-so-healthy item just to make it last and be cost effective.
    Zoeyis

    Answer by Zoeyis at 5:16 PM on Jan. 9, 2011

  • No, not if you're smart about what you purchase. Don't purchase prepackaged dinners or frozen dinners and you're pretty golden. It's when you start buying prepackaged meals is when you start to rack up the bill.
    JazzlikeMraz

    Answer by JazzlikeMraz at 5:29 PM on Jan. 9, 2011

Join CafeMom now to contribute your answer and become part of our community. It's free and takes just a minute.
close Join now to connect to
other members!
Connect with Facebook or Sign Up Using Email

Already Joined? LOG IN